22 Октомври, 2019
0.0240

Балкан Енерџи груп сака да ја купи Топлификација!

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2012

Групацијата Балкан Енерџи груп сака да ја купи скопска Топлификација дознава Фактор. Според нашите информации, луѓе од оваа групација, по македонските деловни банки се интересирале за финансиската состојба на Топлификација АД Скопје, дали компанијата има долгови, кредити и сл. Засега, нема официјална информација за можната зделка. Ова не е прв пат во последно време да се пуштаат информации поврзани околу евентуална продажба на Топлификација. Имено, во јули годината, на македонската берза се појави ценовно чуствителна информација во која стоеше: Надзорниот одбор на Топлификација Скопје донесе одлука за формирање мнозински пакет акции во компанијата, заради заштита на интересите на акционерите. Подоцна беше соопштено дека формирањето на таков пакет е прекинато. Ваквите информации, особено дојдоа до израз откако кипарската фирма „Кордикор инвестментс лимитид“ во почетокот на јуни купи 16,44 отсто од главнината на компанијата. Таа купи 74.000 акции за сума од 3,7 милиони евра, преземајќи го уделот што го продаваше словенечкиот акционер „Потеза“.  

Можеби ќе ве интересира

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година