29 Ноември, 2020
0.0183

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 29 Октомври, 2020

Расте бројот на заразени во регионот. 

Србија има скоро 1.400 заразени со коронавирусот. 

Од последиците на коронавирусот во последните 24 часа починале шест луѓе, а се регистрирани 1.384 новозаразени.

Вкупниот број на починати, сега е зголемен на 809. Притоа, хоспитализирани се 1.012 луѓе, од кои 44 се на респиратори.

Во истиот период на присуство на коронавирус се тестирани 9.458 лица, а процентот на смртност изнесува 1,86 отсто.

Според податоците кои ги објави Националниот институт за јавно здравје на Косово (НИПХК) во последните 24 часа регистрирани се 284 нови случаи на ковид-19. 

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 2.488 короанвирусни инфекции.

Во Хрватска се регистрирани 2.776 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа 18 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

И Црна Гора воведува полициски час

И Црна Гора воведува полициски час

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија