26 Јануари, 2021
0.0173

Балканска земја влезе во рецесија

Објавено во: Економија, Корона Вирус 27 Ноември, 2020

Хрватска се соочи со голем пад на БДП и влезе во рецесија. 

Економијата во третиот квартал имаше  пад од 10 отсто во споредба со истиот период лани. Падот е последица од намалената лична потрошувачка, но е помал во однос на претходниот квартал кога беше 15 отсто, пренесува Seebiz.

Падот е помал од очекувањата на аналитичарите, бидејќи седум аналитичари кои учествувале во анкета на агенцијата Хина, во просек очекувале пад на БДП за 10,4 отсто, а нивните проценки се движат од 9,5 до 11отсто.

Тоа е второ тримесечје по ред како хрватската економија завршува во минус на годишно ниво. 

Падот во третото тримесечје е помал одошто во второто, кога економијата поради рестриктивните мерки насочени против пандемијата, беше 15,4 отсто.

Претходно, Хрватска во 2014 година беше во рецесија.

Претходно, поради пандемијата на коронавирусот, неколку европски земји беа во рецесија. 

Можеби ќе ве интересира

Трпиме штети: Итна модернизација на патиштата во регионот бараат бизнисмените од Битола и Прилеп

Трпиме штети: Итна модернизација на патиштата во регионот бараат бизнисмените од Битола и Прилеп

Македонска берза долгорочно суспендираше една компанија

Македонска берза долгорочно суспендираше една компанија

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО БИТИЌИ: Спасивме најмалку 80.000 работни места, креираме нови антикризни мерки од педесетина предлози

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО БИТИЌИ: Спасивме најмалку 80.000 работни места, креираме нови антикризни мерки од педесетина предлози

ДАЛИ И КОЈ НЕЗАКОНСКИ ТРОШЕЛ ДРЖАВНИ ПАРИ - еве на чии врати годинава ќе чукнат државните ревизори

ДАЛИ И КОЈ НЕЗАКОНСКИ ТРОШЕЛ ДРЖАВНИ ПАРИ - еве на чии врати годинава ќе чукнат државните ревизори

Чии се четирите машини за кои РЕК Битола без тендер ќе плати до 3,2 милиони евра?

Чии се четирите машини за кои РЕК Битола без тендер ќе плати до 3,2 милиони евра?

Криза ќе биде и за државните регулатори, во 2021 со помалку пари

Криза ќе биде и за државните регулатори, во 2021 со помалку пари

Дизелот поевтинува за половина денар, другите цени на горивата остануваат исти

Дизелот поевтинува за половина денар, другите цени на горивата остануваат исти

Доцнењето на законските измени го враќа проблемот со злоупотреба на екстра лесното гориво

Доцнењето на законските измени го враќа проблемот со злоупотреба на екстра лесното гориво

УГОСТИТЕЛИТЕ И ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БИТИЌИ ВО ПЕТОК ЌЕ ГИ „КРОЈАТ“ НОВИТЕ МЕРКИ - главно е барањето за помош за плати на вработените

УГОСТИТЕЛИТЕ И ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БИТИЌИ ВО ПЕТОК ЌЕ ГИ „КРОЈАТ“ НОВИТЕ МЕРКИ - главно е барањето за помош за плати на вработените