06 Декември, 2022
0.0404

БАНКРОТОТ НА FTX ОШТЕТИ МИЛИОН ДОВЕРИТЕЛИ - долговите се поголеми од три милијарди долари, оштетени над 10.000 корисници

Објавено во: Финансии 21 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Неуспешната платформа за тргување со криптовалути FTX има повеќе од 100.000 доверители, а бројката би можела да надмине еден милион, според документите во нејзиното барање за стечај во САД. Вкупните долгови достигнаа повеќе од 3 милијарди долари, а само двајца доверители бараат 200 милиони.

FTX поднесе барање за заштита на доверителите пред американскиот суд минатиот петок откако во паника трговците повлекоа повеќе од шест милиони долари од платформата за само три дена, а конкурентот Binance се повлече од договорот за финансиска помош.

Binance достави писмо со намери да купи FTX, но го повлече веќе следниот ден. Минатиот викенд, извршниот директор Чангпенг Жао објави на Твитер дека Binance повеќе не прифаќа депозити во криптовалутата FTX на FTX, сугерирајќи им на другите компании во секторот да го следат примерот.

„FTX се соочи со сериозна ликвидносна криза што ја принуди да поднесе итна апликација (за заштита од доверителите) минатиот петок“, се вели во документите доставени до американскиот суд.

Стечајната постапка вклучува повеќе од 100.000 доверители, но бројката може да надмине милион, бидејќи FTX побара од членовите на групата да не ги поднесуваат списоците на големите доверители одделно, туку да ги комбинираат во заедничка листа, се наведува во поднесувањето.

„Се покренаа прашања за раководството на (извршниот директор Сем) Банкмен-Фрид и управувањето со комплексната низа на средства и бизниси на FTX под негово водство“, се додава.

Основачот и поранешен извршен директор на FTX, Сем Бенкмен-Фрид, рече дека го проширил бизнисот премногу брзо, тврдејќи дека пропуштил знаци на проблеми во дигиталната платформа, чиј колапс предизвика шокови во крипто секторот, објави Њујорк Тајмс во понеделникот вечерта.

Финансискиот регулатор на Бахамите, каде што е седиштето на FTX, ја сомничи компанијата за проневера на пари на клиентите, објавувајќи во понеделникот дека Врховниот суд назначил двајца стечајни управници, партнери на американската PricewaterhouseCoopers (PwC).

FTX е основан во 2019 година, а минатата година имаше повеќе од еден милион корисници, заземајќи ја третата позиција во однос на вредноста на трансакцијата во криптовалутите. Во јануари оваа година неговата пазарна вредност беше проценета на 32 милијарди долари.

Нејзините приходи се зголемија од 10 милиони долари во 2019 година на 1 милијарда долари во 2021 година и обработија околу 10 отсто од глобалните трансакции со криптовалути оваа година, покажа поднесувањето во септември.

(Bankar.me/Reuters)

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

БЕНКМЕН-ФРИД СЕ СОГЛАСИ ДА СВЕДОЧИ - Крипто клинецот сака пред Претставничкиот дом на САД да докаже дека не е измамник

БЕНКМЕН-ФРИД СЕ СОГЛАСИ ДА СВЕДОЧИ - Крипто клинецот сака пред Претставничкиот дом на САД да докаже дека не е измамник

И МИЛИОНЕРИТЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА СВОЈАТА ПЕНЗИЈА - велат дека сега има многу проблеми, ќе работат уште долго

И МИЛИОНЕРИТЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА СВОЈАТА ПЕНЗИЈА - велат дека сега има многу проблеми, ќе работат уште долго

ЦРНА ГОДИНА ЗА НАЈГОЛЕМИТЕ КРИПТО КОМПАНИИ Цените на биткоинот паднаа за 65 отсто, целосен колапс на Луна

ЦРНА ГОДИНА ЗА НАЈГОЛЕМИТЕ КРИПТО КОМПАНИИ Цените на биткоинот паднаа за 65 отсто, целосен колапс на Луна

Доларот на 16-неделен минимум во однос на конкурентите, еврото стабилно

Доларот на 16-неделен минимум во однос на конкурентите, еврото стабилно

БЕСИМИ: Во наредниот период ќе работиме на даночен модел со кој ќе постигнеме правичност и рамноправност

БЕСИМИ: Во наредниот период ќе работиме на даночен модел со кој ќе постигнеме правичност и рамноправност

НАЈАВЕНА ГОЛЕМА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА КОВАЧЕВСКИ, БЕСИМИ, ТРЕНЧЕВСКА И ЛУКАРЕВСКА - ќе се обелоденат ли новите даноци од идната година?

НАЈАВЕНА ГОЛЕМА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА КОВАЧЕВСКИ, БЕСИМИ, ТРЕНЧЕВСКА И ЛУКАРЕВСКА - ќе се обелоденат ли новите даноци од идната година?

ШТЕДИЛНИЦИТЕ ВЛЕГУВААТ „ВО ИГРА“ - Финансии крои закон со кој тие ќе можат да даваат платежни трансакции и да прифаќаат трансакции

ШТЕДИЛНИЦИТЕ ВЛЕГУВААТ „ВО ИГРА“ - Финансии крои закон со кој тие ќе можат да даваат платежни трансакции и да прифаќаат трансакции

СТИГНА ПРВИОТ ПОГОЛЕМ ЦЕХ ОД МОНЕТАРНОТО ЗАТЕГАЊЕ - каматите на новите кредити скокнаа на 4,44 отсто

СТИГНА ПРВИОТ ПОГОЛЕМ ЦЕХ ОД МОНЕТАРНОТО ЗАТЕГАЊЕ - каматите на новите кредити скокнаа на 4,44 отсто

НОВИ И КОРИСТЕНИ АВТОМОБИЛИ, ТОВАРНИ ВОЗИЛА, ПЛОВИЛА... - NLB Lease&Go влегува на македонскиот пазар за лизинг услуги, еве што може да се закупи

НОВИ И КОРИСТЕНИ АВТОМОБИЛИ, ТОВАРНИ ВОЗИЛА, ПЛОВИЛА... - NLB Lease&Go влегува на македонскиот пазар за лизинг услуги, еве што може да се закупи