11 Август, 2022
0.0375

БЕКИМ САЛИ НА МЕСТОТО НА ФИЛИПЧЕ, ВИКТОР ИСЈАНОВСКИ-ЗАМЕНИК МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Фактор дознава неофицијално

Објавено во: Македонија 05 Декември, 2021

Добивај вести на Viber

По одлуката на Алтернатива да се вклучи во парламентарното мнозинство, веќе, иако неофицијално, е договорено оваа партија да го предводи Министерството за здравство, а најверојатно министерската позиција од Венко Филипче ќе припадне на стоматологот Беким Сали, кој беше кандидат на Алтернатива за градоначалник на Чаир.

Фактор од свои сигурни извори дознава дека за заменик-министер за здравство е предложен актуелниот директор на Здравствен дом-Скопје, д-р. Виктор Исјановски. Тој би седнал на местото на Илир Хасани, кој сега е заменик министер за здравство од редовите на ДУИ.

Изворите на Фактор брифираат дека Исјановски, како актуелен директор на Здравствен дом-Скопје и како член на Комисијата за заразни болести е одлично упатен во целата ковид криза, заради што и е предложен за заменик-министер за здравство, односно би бил „десна рака“ на Беким Сали, за добро менаџирање со епидемијата на корона вирусот во Македонија.

Сепак, изворите на Фактор велат дека е сосема неизвесно дали Исјановски ќе ја прифати понудената функција.

Денеска во 13 часот, во Клубот на пратениците, каде што свечено биде потпишана програмата за заедничко дејствување, се очекува премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива, Африм Гаши да ги соопштат сите детали. 

Анита Буховски

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се појави сомнителен случај, се утврдува дали се работи за мајмунски сипаници, а КЗБ препорача карантин

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се појави сомнителен случај, се утврдува дали се работи за мајмунски сипаници, а КЗБ препорача карантин

Комисијата за заразни болести препорача карантин за сомнителните случаи за мајмунски сипаници

Комисијата за заразни болести препорача карантин за сомнителните случаи за мајмунски сипаници

Од кичевската болница се огласија - велат пациентот сомнителен за мајмунски сипаници бил тежок за соработка, но не избегал

Од кичевската болница се огласија - велат пациентот сомнителен за мајмунски сипаници бил тежок за соработка, но не избегал

Oд Кабинетот на Пендаровски одговорија зошто ја нема Плочата за АСНОМ во манастирот Св. Прохор Пчињски

Oд Кабинетот на Пендаровски одговорија зошто ја нема Плочата за АСНОМ во манастирот Св. Прохор Пчињски

Владина делегација положи цвеќе во спомен на загинатите армиски припадници кај Љуботенски бачила

Владина делегација положи цвеќе во спомен на загинатите армиски припадници кај Љуботенски бачила

ПРИСТИГНАЛ ОД АВСТРИЈА: Кичевчанецот со можни мајмунски сипаници избегал од болница

ПРИСТИГНАЛ ОД АВСТРИЈА: Кичевчанецот со можни мајмунски сипаници избегал од болница

Навивачи на ФК Шкупи претепале осум Швеѓани кај Бит Пазар

Навивачи на ФК Шкупи претепале осум Швеѓани кај Бит Пазар

Регистрирани се 693 случаи на КОВИД-19 и двајца починати

Регистрирани се 693 случаи на КОВИД-19 и двајца починати

Русија објави нови податоци - колку македонски борци загинаа во Украина?

Русија објави нови податоци - колку македонски борци загинаа во Украина?