09 Август, 2020
0.0255

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 10 Јули, 2020

Демонстрантите во Белград вечерва ја пробија заштитната ограда пред објектот и почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание. 

Четврти ден се протестира во Србија. 

Во Белград почна собирот на демонстранти, кои и покрај забраната за собирање на повеќе од 10 лица на јавни места, сепак излегоа на улиците. 

Протестите се поради незадоволството од начинот на кој државата се бори против епидемијата на коронавирусот. 

Еден од учесниците беше уапсен на самиот почеток на протестот во Белград пред српскиот парламент затоа што им дофрлаше на полицајците, по што полицајци со цивилна облека го одведоа во правец на Собранието, објави Блиц.

Пред Собранието дојде до вербален судир помеѓу левичарите и десничарите при што за малку беше избегната физичка пресметка. Полицијата уапсила две лица и со тоа засега е избегната физичка премсетка.

Претседателот на Народната партија, Вук Јеремиќ, изјави дека протестите во Србија треба да останат мирни, да бидат граѓански и дека не треба да има расправии.

Демонстрантите од Нови Сад попладнево го блокираа и автопатот Е-75 кон Белград.

Во Србија денес има 18 починати од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

На 52 години почина Исидора Бјелица

На 52 години почина Исидора Бјелица

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви