20 Јуни, 2024
0.0314

Бендевска и Таравари стануваат министри

Објавено во: Македонија 28 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Пратеничката и носителка на изборна листа од партијата ЗНАМ, Весна Бендевска, ќе биде предлог за нова министерка за правда, објави Телма.

Во преговорите партијата на Максим Димитриевски доби можност да води две министерства (правда и планираното Министерство за администрација).

Бендевска на изборите беше носителка на ЗНАМ во изборната единица 5 и доби доволно гласови со што стана уште еднаш пратеничка во Собранието.

До скоро поранешната пратеничка на СДСМ беше претседателка на Комисијата за спречување и борба против дискриминација. 

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21.

Кандидатот за претседател на Македонија на последните избори и претходно го има водено овој ресор.

Тој со крилото на Алијанса е партнер на Коалицијата „ВРЕДИ“. Еден е од најпознатите невролози во Македонија.

Доколку актуелниот градоначалник Арбен Таравари стане новиот министер за Здравство, во Гостивар ќе се одржат нови локални избори за избор на нов градоначалник. Или пак Владата ќе треба да донесе одлука со која ќе се пролонгираат до редовните локални избори наредната година, а дотогаш функцијата ќе ја извршуваат заменик-градоначалниците.


Можеби ќе ве интересира

ВРЕЛО, ЖЕШКО И ТЕШКО: Продолжува топлотниот бран во Македонија

ВРЕЛО, ЖЕШКО И ТЕШКО: Продолжува топлотниот бран во Македонија

Борко Ристовски поднесе оставка во РК Вардар за да биде министер

Борко Ристовски поднесе оставка во РК Вардар за да биде министер

ТИРЗ се сели на друга адреса и набавува мебел за 500.000 евра

ТИРЗ се сели на друга адреса и набавува мебел за 500.000 евра

„ЛУЃЕТО МИ ВЕЛАТ, ВИЕ ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ЗЕЗАТЕ И ПАРИ ПРАВИТЕ“: Бубо Каров искрено во поткастот на Фактор - „Бизнис муабети“

„ЛУЃЕТО МИ ВЕЛАТ, ВИЕ ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ЗЕЗАТЕ И ПАРИ ПРАВИТЕ“: Бубо Каров искрено во поткастот на Фактор - „Бизнис муабети“

ПРЕМИЕРОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВО МНОГУ НЕПРИЈАТНА ПОЗИЦИЈА КОГА ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ НА НАТО САМИТОТ: Мицотакис му се „закани“ на Мицкоски

ПРЕМИЕРОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВО МНОГУ НЕПРИЈАТНА ПОЗИЦИЈА КОГА ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ НА НАТО САМИТОТ: Мицотакис му се „закани“ на Мицкоски

ЈП „Национални шуми“ нема да учествува во гаснењето на пожарите

ЈП „Национални шуми“ нема да учествува во гаснењето на пожарите

Стружанец уапсен за изработка на лажни дипломи

Стружанец уапсен за изработка на лажни дипломи

ЖИВАТА ЌЕ СЕ ИСКАЧИ ДО 40 СТЕПЕНИ: Времето во следните денови

ЖИВАТА ЌЕ СЕ ИСКАЧИ ДО 40 СТЕПЕНИ: Времето во следните денови

МЛАД ВОЈНИК ПОЧИНАЛ НА „КРИВОЛАК“: Се пријавил за селективен курс за специјални сили, починал на последната дисциплина

МЛАД ВОЈНИК ПОЧИНАЛ НА „КРИВОЛАК“: Се пријавил за селективен курс за специјални сили, починал на последната дисциплина