17 Јануари, 2020
0.0197

Бил Гејтс ви дава интересни совети: Како да откриете во што сте најдобри ?!

Објавено во: Финансии 08 Април, 2019

Многу луѓе лутаат додека ја најдат вистинската професионална насока во животот. Бил Гејтс, милијардерот, има прилично љубопитен совет за сите нив.

Ако некој човек сака да открие која е најдобрата работа за него, треба да се сети на она во кое навистина бил заинтересиран во неговите тинејџерски години. 

"Она со кое што сте биле опседнати меѓу 13 и 18-годишна возраст - тоа е, во кое имате шанса да се разликувате", вели Гејтс во телевизиско интервју.

Тој самиот сакал да пишува софтвер како млад човек и ова хоби многу му помогнало. Потоа го создава Microsoft, станува милионер уште во 20-те години, а денес е вториот најбогат човек во светот.

"Единственото нешто што го направив беше да напишам или да се обидам да пишувам софтвер", вели Гејтс. Првиот што го создаде беше дигиталната верзија на шаховската игра.

Се разбира, младешкиот ентузијазам е само почеток. Гејтс признава дека му е многу тешко да ги подобри своите вештини.

"На 15 години си мислев дека сум страшно добар. Но по различни проекти се случуваше да се сретнам со понапредни од мене. Тоа беше многу корисно, бидејќи добивав репер. Постојано се прашував: Колку подобар можам да станам" вели претприемачот.

Па, очигледно доволно да го напушти "Харвард", да формира сопствена компанија на 20 годинаи и денес да поседува близу 98 милијарди долари.

Можеби ќе ве интересира

Ангеловска: Со сивата економија ќе се бориме и преку инспекции, но и со меки мерки

Ангеловска: Со сивата економија ќе се бориме и преку инспекции, но и со меки мерки

Се огласи и гувернерката Бежовска: Ги симнуваме каматите, но уште ни се повисоки од Европа

Се огласи и гувернерката Бежовска: Ги симнуваме каматите, но уште ни се повисоки од Европа

Уште една земја размислува за работна недела од четири дена

Уште една земја размислува за работна недела од четири дена

Сега се 5 отсто за кредити и 1,28 отсто за заштеди - каматите ќе паѓаат и натаму

Сега се 5 отсто за кредити и 1,28 отсто за заштеди - каматите ќе паѓаат и натаму

ИСТОРИСКИ НАЈНИСКА - НБМ ја симна основната камата на само 2 отсто

ИСТОРИСКИ НАЈНИСКА - НБМ ја симна основната камата на само 2 отсто

Чифлиганец: Верувам во економијата на својата земја и секој денар го вложувам тука

Чифлиганец: Верувам во економијата на својата земја и секој денар го вложувам тука

Како банкротот се претвори во најдобрата работа што ми се случи: Милијардерот искрено проговори

Како банкротот се претвори во најдобрата работа што ми се случи: Милијардерот искрено проговори

Која е најплатената професија во светот?

Која е најплатената професија во светот?

ДРАМАТИЧЕН РАСТ НА БЕРЗАТА - што ги „позелени“ сите акции

ДРАМАТИЧЕН РАСТ НА БЕРЗАТА - што ги „позелени“ сите акции