22 Јуни, 2018
0.4351
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

БИЗНИС: Има 26 години, а се занимава со работа како и неговиот чукун дедо

Објавено во: Финансии 12 Октомври, 2017

Милош Петров(26) кој живее во Борче, на 20 км од Белград решил да се занимава со бизнис како и неговиот дедо и чукун дедо. 

Тој се занимава со пчеларство, одгледување на пченка, соја, пченица и сончоглед. 

„Нашата работа трае сигурно два века, но секогаш не сме имале толку земја. Мојот прадедо, татко и јас работевме и го стекнавме она што сега го имаме“ - вели таткото на Милош, Небојша. 

Милош уште од 20 години почнал да се занимава со земјоделство. Вели дека тој  е еден од ретките кои  се интересираат за оваа дејност. 

„Овде многу се работи, има многу вложувања и одрекувања. Колку повеќе земја имам, толку повеќе и работа имам“ - вели Милош. 

Овој млад човек додава дека го жртвува своето слободно време за да има поголем профит. 

Можеби ќе ве интересира

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Сите гледаме Светско првенство, а тоа ќе не чини 11,9 милијарди долари

Сите гледаме Светско првенство, а тоа ќе не чини 11,9 милијарди долари