10 Декември, 2023
0.0230

БЛОКИРАНА Е ИСТРАГАТА ЗА МАСАКРОТ ВО РИБНИКАР - таткото на Коста на чекор до слобода, причината е сосема банална

Објавено во: Балкан 03 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Истрагата против Владимир К, таткото на момчето убиец, не може да заврши бидејќи Институтот за судска медицина и по многубројните барања на Вишото јавно обвинителство не го доставил балистичкото медицинско вештачење кое е клучно за донесување одлука за обвинение, дознава Блиц.рс.

Денеска, точно пет месеци откако вооруженото момче убиец влета во ОУ „Владислав Рибникар“ и со пиштолот на својот татко уби деветмина негови врсници и училишниот чувар и рани уште шест лица, истрагата против неговиот татко не е завршена.

Како што дознава Блиц.рс, тоа е блокирано со вештачењето наложено од Вишото јавно обвинителство во Белград, кое не е завршено и покрај бројните ургенции на оваа институција.

-Обвинителството нареди да се изврши медицински балистички преглед кој треба да укаже на начинот на смртта на жртвите на момчето убиец, како и на прострелните рани и од кое оружје им се нанесени. Тоа вештачење треба да ги потврди сомнежите дека момчето-убиец пукал со пиштол што неговиот татко го поседувал законски - вели извор на Блиц.рс запознаен со случајот.

Сепак, како што дознаваат Блиц.рс, ова стручно мислење не е готово.

- Надлежното обвинителство во последните два месеци напиша голем број итни барања и бара што поскоро да се достави, бидејќи без него не може да се донесе одлука за евентуално поднесување обвинителен акт против таткото поради сомнежот дека не чувал обезбедено оружје. За тоа време вработените во Институтот заминале на одмор, а со вештачењето ништо не било направено - вели извор на Блиц.рс запознаен со истрагата.

А за тоа обвинителството има рок да донесе одлука во следниот месец. Во спротивно, таткото на момчето убиец ќе биде ослободен.

Рокот за покренување обвинение е 6 месеци. Притворот на таткото на момчето убиец завршува на 30 октомври.

- Во случај кога на обвинетиот му е одредена мерка притвор во истрагата, законот пропишува задолжително укинување на притворот во случај обвинителот да не поднесе обвинителен акт во рок од шест месеци. Ова е рокот до кој обвинителот е должен во случај на обвинетиот да му биде одреден притвор и во тој случај обвинителот, како и сите во истрагата, да постапат со потребната итност - објаснува за „Блиц“ адвокатот Никола Ристовиќ. “.

Според него, доказите што ги собира обвинителството мора да го оправдаат сомнежот дека некој го сторил осомниченото дело.

- Неопходно е обвинителот да подготви докази кои малку ќе го зголемат сомнежот, во однос на оној што беше потребен за самото постоење на истрагата против одредено лице - објаснува Ристовиќ.

Тој исто така додава дека доколку таткото на момчето убиец евентуално биде ослободен, истрагата може да трае се додека обвинителот не одлучи да поднесе обвинителен акт или да ја отфрли кривичната пријава. За тоа, наведува тој, нема законски рок.

Владимир К, таткото на момчето убиец, е осомничен дека го тренирал синот да пука, дека го однел на стрелиште и не го чувал оружјето соодветно.

Притворот му беше продолжен на крајот на јули за уште три месеци, а според информациите истекува на 30 октомври.

При разгледувањето на предлогот на вишиот јавен обвинител во Белград за продолжување на притворот на В.К, таткото на момчето убиец, Апелациониот суд го зел предвид фактот дека списите на предметот и сите докази собрани досега во списите укажуваат постоење на основано сомнение дека пријавениот сторил кривично дело тешки дела против општата сигурност за кое е предвидена казна затвор во траење од 12 години.

Како што соопштија од Апелација, притворот на таткото на момчето убиец е продолжен до последниот ден од октомври, имајќи предвид дека неговиот син лесно набавил оружје во станот во кој живееле, со кое убил девет негови врсници. и училишен чувар.

Исто така, како причина поради која му е продолжен притворот, Судот го наведе фактот дека постои основано сомнение дека таткото пред пукањето во училиштето долго време го обучувал својот малолетен син да ракува со огнено оружје, муниција и да вежба гаѓање со цел, како и дека дури во неколку наврати му давал оружје на обука.

Момчето убиец сведочеше во постапката против неговиот татко

Да потсетиме, момчето убиец на 18 јули сведочеше како сведок во кривичната постапка против неговиот татко. Неговото распит траеше четири часа, а тој одговараше на прашањата на обвинителот, адвокатот на таткото, како и на адвокатот на родителите на убиените деца за оружјето на неговиот татко, со кое убил осум девојчиња, едно момче и училишен чувар во ОУ „Владислав Рибникар“.

Исто така, момчето убиец одговараше на прашања зошто го извршил масакрот.

- Рече дека се кае. Не сакал да ги види сликите од соучениците што ги убил и во објаснувањето рекол дека му е непријатно - вели изворот на Блица.рс.

Убиецот на момчето открил дека „не му било лесно да дојде до оружје“. Сефот со пиштолот бил поставен многу високо, речиси на таванот, и морал да ја дознае шифрата за да го отклучи.

- Кога тато го отклучуваше, видов дека шифрата е 637 - момчето убиец објасни како го добило оружјето.

Момчето убиец во сведочењето потврди дека татко му сакал пиштоли и дека го однел на стрелиште. Сепак, тој рече дека неговиот прв контакт со оружје не го овозможил неговиот татко, туку инструктор на стрелиштето. Го опиша како слаб, седокос, со кратка коса и средовечен. Го тренирал на пиштолот Глок, а повремено имало и други инструктори чии имиња не ги ни знае.

Блиц.рс

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

Поскапува патарината во Грција

Поскапува патарината во Грција

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин