31 Мај, 2020
0.0243

Борисов: Ќе испратам заштитна облека за браќата од Македонија

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 08 Април, 2020

Ќе испратиме стотина парчиња заштитна облека за нашите браќа од Северна Македонија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов, пренесува  БГНЕС.

„Многу е лесно да им кажувате дека ни се браќа, но кога ќе видите дека луѓето умираат, тогаш мора да дејствувате. Нарачав денес да бидат испратени сто заштитни зкафандери за медицинските работници од првите борбени редови во Македонија “, рече Борисов.

Премиерот рече дека во моментов нема лек во светот за лекување на коронавирус.но дека во Бугарија нема ниту еден пациент кој не бил лекуван, а покрај тоа, државата им помага и на други земји.

Македонија вчера ја надмина Бугарија по број на заболени од корона вирусот. Во Бугарија до вчера имаше 522, а во Македонија бројката е 555. Меѓу заразените од коронавирусот има 52 лекари.Можеби ќе ве интересира

Вучиќ го критикуваат поради предизборен спот со малолетно девојче

Вучиќ го критикуваат поради предизборен спот со малолетно девојче

БИЛ ГРИЖЛИВ СИН: Доктор ги убил родителите во викендичка во Нови Сад

БИЛ ГРИЖЛИВ СИН: Доктор ги убил родителите во викендичка во Нови Сад

ЕВТИНИ ПИЈАЛОЦИ И БИЛЕТИ: Грците го почнуваат „ловот“ на туристи

ЕВТИНИ ПИЈАЛОЦИ И БИЛЕТИ: Грците го почнуваат „ловот“ на туристи

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа