07 Април, 2020
0.0463

БОРИСОВ ГИ ИСКАРА ОЛИГАРСИТЕ: Да си ги продадат мерцедесите и да им исплатат плата на вработените

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 24 Март, 2020

Да си ги продадат мерцедесите и да им исплатат плата на вработените. Ваква порака до олигарсите упати бугарскиот премиер Бојко Борисов. За бугарски „Стандард“ вели дека наместо да го сторат тоа, тие само сакаат пари од државата и се жалат дека не се преземени никакви мерки. -Нема дилема дека ќе им помогнеме на економијата и претприемачите. Свесни сме дека без нив нема да има приходи во буџетот и сите наши напори се насочени кон зачувување работни места, вели Борисов.

Не можам да спијам ноќе, цело време размислувајќи како да се осигураме дека не одиме во рецесија, рече тој. Во последниве години, имавме раст и во производството и во извозот, го намаливме долгот, нема слободни работници за инвестиции. Сега сето тоа пропадна. И треба да размислиме како да ја натераме државата да продолжи да функционира, рече премиерот.

Тој не прецизираше колкава помош ќе обезбедат затоа што не знае колку ќе трае пандемијата. Ако трае еден месец, е една работа, ако трае два месеца, тогаш е друго, а ако е една година....никој не може да каже во светот со сигурност, рече Борисов и потсети дека досега немало пандемија во светот која траела помалку од 6 месеци.

-Имаме 7 милијарди вишок што можеме да го потрошиме. Имаме можност да земеме заем од 5 милијарди американски долари, но потоа што, прашува Борисов.

Тој потсети дека ако тоа се случи, тогаш ќе има проблем во задоволувањето на итните потреби ако продолжи со кризата со вируси. -Не можеме да сакаме да станеме побогати по оваа пандемија, заклучи Борисов и даде неколку примери на земји кои сега се потпираат на деловните активности.

-И што прават нашите олигарси - сите тргнаа на скијање во Франција, а сега се вратија и бараат пари. Тоа нема да се случи, оставете неколкумина олигарси да бидат осиромашени, рече премиерот. Потсетин дека државата, за разлика од олигарсите, се вози во возила стари и по 10 години и дека нема намера да купува  нови. -Дали сте слушнале дали некој сега купува автомобили, праша Борисов. Што се однесува до најбогатите луѓе во светот, тој рече дека е загрижен за продажба на средства на готовина. Ова дополнително создава песимизам за иднината. 


Можеби ќе ве интересира

ИМА И ТОА: Француска компанија во Србија делела откази во менза

ИМА И ТОА: Француска компанија во Србија делела откази во менза

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција