29 Ноември, 2020
0.0211

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 29 Октомври, 2020

Српскиот доктор Бранимир Несторовиќ кој го напушти Кризниот штаб на Србија  пред неколку часа објави графикон на Фејсбук, кој ја покажува вистинската смртност од коронавирусот. 

Извор на податоци е Американскиот центар за контрола и превенција на болести, а според нивните податоци, смртноста од Ковид кај возрасна група до 19 години е само 0,00003 проценти.

Нешто поголема смртност од корона има кај популацијата на возраст од 20 до 49 години, каде што смртноста е 0,0002 отсто.

Во возрасната група помеѓу 50 и 69 години, стапката на смртност се зголемува на 0,005 проценти, а највисока е кај постарите од 70 години, поточно 0,054 проценти.

Европа уште еднаш има голем проблем со пандемијата, бројот на заразени расте, владите воведуваат нови блокади, економиите се затвораат. 

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 1.384 нови случаи на коронавирусот и шест починати. 

Можеби ќе ве интересира

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

И Црна Гора воведува полициски час

И Црна Гора воведува полициски час

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија