30 Ноември, 2020
0.0275

Бранислав Тиодоровиќ тврди дека пикот на епидемијата допрва доаѓа

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 21 Октомври, 2020

Пикот на епидемијата на коронавирус се очекува во ноември и декември. 

Ова го тврди српскиот епидемиолог и член на Кризниот штаб, д-р Бранислав Тиодоровиќ. 

Вели дека ниедна држава не е пуст остров, и дека сме посебно во регионот, сите поврзани и се потпираме едни на други.

„Овој дел од Европа влезе во осмиот месец од епидемијата, што предизвика и сериозен премор на здравствениот систем, кој се наоѓа на работ на издржливоста“, вели Тиодоровиќ.

Тој додаде дека практично истите мерки се спроведуваат во Европа и дека многу држави воведуваат и носење маски на отворено.

Ова важи и за Србија. 

Според последните информации во земјата има 512 нови случаи на инфекција со коронавирус, а едно лице починало. Во последните 24 часа се тестирани 7.425 лица. На респираторни машини се приклучени 27 пациенти.

Можеби ќе ве интересира

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија