12 Јуни, 2024
0.0281

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

Објавено во: Свет 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Во израелските воздушни напади врз Рафа, наводно, загинале 35 луѓе, а десетици се повредени, еден ден откако Хамас изврши ракетни напади врз Тел Авив за прв пат по неколку месеци, пишува Sky News. Според палестинските медицински лица, во нападот во тој град во јужна Газа биле погодени шатори за раселените лица. Снимките од местото на настанот покажуваат големо уништување.

Сепак, израелската војска соопшти дека нејзините авиони извршиле напад врз „комплет на Хамас каде што дејствувале терористите“ во Рафа. Министерството за здравство на Газа, кое е раководено од Хамас, соопшти дека најмалку 35 лица, главно жени и деца, се убиени. Во соопштението, Хамас го осуди нападот врз областа исполнета со стотици илјади раселени луѓе.

Нападот се случи во населбата Тел Ал Султан во западниот дел на Рафах, каде што илјадници луѓе се засолниле откако многумина избегаа од источните делови на градот каде израелските сили започнаа копнена офанзива пред повеќе од две недели. Портпаролот на палестинската Црвена полумесечина изјави дека бројот на загинати најверојатно ќе се зголеми додека продолжуваат напорите за потрага и спасување.


Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека „нападот бил извршен врз легитимни цели според меѓународното право, со употреба на прецизна муниција и врз основа на точни разузнавачки информации кои укажуваат дека Хамас ја користи областа“.

„ИД е запознаена со извештаите кои укажуваат дека како резултат на ударот и пожарот што беше подметнат, неколку цивили во областа се повредени. Инцидентот се истражува“, се додава во соопштението на ИД.

Меѓународниот суд на правдата во петокот му нареди на Израел да ја запре офанзивата во Рафах, за која Израел инсистира дека е суштинска за неговата самоодбрана и неговата цел целосно да го уништи Хамас. Нападот на Рафах доаѓа откако Хамас претходно во неделата изврши ракетни напади од Газа кон Тел Авив.


Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИТЕ НА ПОЗНАТ ПРОИЗВОДИТЕЛ - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИТЕ НА ПОЗНАТ ПРОИЗВОДИТЕЛ - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош