21 Октомври, 2021
0.3064

Бустерот не е исто како третата доза: Српска докторка открива во што е разликата и која вакцина да се избере

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 13 Октомври, 2021

Претседателот на Националниот експертски комитет за имунизација вели дека целта сега е да се поттикнат помладите генерации да се вакцинираат

Проф. Д -р Љиљана Марковиќ Дениќ, претседател на Националниот експертски комитет за имунизација во Србија, за РТС вели дека засега нема податоци за профилот на невакцинирани лица и забележува дека засилувачката доза на вакцината е онаа дадена по шест месеци, а дека третата доза е онаа што ја примаат лица со ослабен имунитет, најмалку 28 дена по втората доза на вакцина.

Марковиќ Дениќ посочи дека Националниот експертски комитет е формиран пред многу години, а сега доби целосно значење со оваа пандемија.

- Тоа е независно тело составено од експерти од различни области. Ја следиме литературата и врз основа на најдобрите докази од литературата, даваме препорака до Владата за различни аспекти на имунизација, во овој случај за ковид - посочува Марковиќ Дениќ.

Таа наведува дека во понеделникот попладне, СЗО и ЕМА рекоа дека засилувачката доза е онаа што се дава шест до осум месеци по втората доза, а дополнителната доза, како дел од примарната вакцинација, за лица со ослабен имунитет, оние како дел од примарната вакцинација, примена трета доза најмалку 28 дена по втората доза.

- Ние дадовме таква препорака и веројатно ќе биде усвоена - истакнува Марковиќ Дениќ.

Таа забележува дека постарата генерација во голема мера е вакцинирана и дека сега треба да се охрабрат помладите генерации.

- Приближување на ставовите на експертите до нив, тоа може да ги поттикне да примат вакцина - вели Марковиќ.

Засега, вели, нема податоци кои се оние кои не се вакцинирани.

- Знаеме дека процентот на вакцинирани млади луѓе е многу помал. И нашите студенти на Медицинскиот факултет се вакцинирани во многу голем процент. Тие немаа часови минатата година и сфатија дека не можат да бидат доктори доколку немаат директно вежбање. Тоа е нивниот мотив да можат да му пријдат на пациентот и да го заштитат - вели епидемиологот.

Колективниот имунитет, посочува таа, е прашање кое постои сто и нешто години.

- Немаме точни податоци за ковид, но веројатно се потребни 70 или 80 проценти од вакцинацијата за да се постигне тоа - додава Марковиќ Дениќ.

Според неа, Националниот експертски комитет препорача засилувачката доза да биде иста како и претходните две.

- Останато е дека ако некој сака, може да прими уште една вакцина - заклучи Марковиќ.


Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка