15 Јуни, 2024
0.0247

ЦЕНИТЕ НА БУДВАНСКАТА РИВИЕРА ВО ПРЕДСЕЗОНА: Комплет лежалки 10 евра, потребни се малку повеќе пари за семејна пица

Објавено во: Финансии 04 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Остануваат уште нешто помалку од две недели до почетокот на летната сезона на црногорското приморје, а какви цени може да очекуваме проверија репортерите на Телеграф Бизнис кои моментално се во Будва.

„Колку чини комплет лежалки?“ е реченица на која секој турист е навикнат за време на одморот во Црна Гора, а во шпицот на сезоната цената може да оди и до 25 евра.

Меѓутоа, моментално комплет лежалки на Словенска плажа чини 10 евра.

Кога станува збор за цените на пијалоците и храната, тоа варира од место до место. Имено, цените на цела пица од 400 грама во еден ресторан се движат од 9 евра за Маргарита до 14 евра за пица со сирење, пршута, рукола и маслинки.

Во друг ресторан ќе платите од 9 до 12 евра за 100 грама помала пица.

Секако, кога одите во Црна Гора, од суштинско значење е да ги пробате нивните традиционални специјалитети, па ако одлучите да пробате Његушки сирење, треба да потрошите 6,50 евра за 100 грама.

Цените на кафето варираат и се движат од 1,90-2,20 евра за капучино, 2,60-2,80 евра за не-кафе, додека точеното пиво е 0,5-3,40 евра.

Coca-Cola чини од 2,90 до 3,20 евра, а коктелите се движат од 7,50 до 9 евра.

Исцедените сокови се од 3,20 до 5 евра.

Можеби ќе ве интересира

ШТО ЈА КРЕВА ДО НЕСТВАРНИ ВИСОЧИНИ АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА, ИМА ЛИ НЕШТО ШТО НЕ ЗНАЕМЕ - сè што имаме јавно кажуваме, велат од банката

ШТО ЈА КРЕВА ДО НЕСТВАРНИ ВИСОЧИНИ АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА, ИМА ЛИ НЕШТО ШТО НЕ ЗНАЕМЕ - сè што имаме јавно кажуваме, велат од банката

ЌЕ ЈА ДОБИЛЕ ЛИ МАСК НАГРАДАТА: акционерите му одобрија исплата - „ќе биде интересно да се види дали друг суд е подготвен да го признае гласањето“

ЌЕ ЈА ДОБИЛЕ ЛИ МАСК НАГРАДАТА: акционерите му одобрија исплата - „ќе биде интересно да се види дали друг суд е подготвен да го признае гласањето“

ИМЕНУВАНИ НОВИ ЧЛЕНОВИ НА НАДЗОРНИОТ ОДБОР НА СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ - Доима, Тагарис, Толиа и Карандреас се директори во Националната банка на Грција

ИМЕНУВАНИ НОВИ ЧЛЕНОВИ НА НАДЗОРНИОТ ОДБОР НА СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ - Доима, Тагарис, Толиа и Карандреас се директори во Националната банка на Грција

ИНТЕРВЈУ ХАРТМАН, ИСКУСЕН ШВАЈЦАРСКИ БАНКАР, ЗА ФАКТОР: Немојте екстра да ги даночите банките, тие се тука за да ја поддржуваат економијата

ИНТЕРВЈУ ХАРТМАН, ИСКУСЕН ШВАЈЦАРСКИ БАНКАР, ЗА ФАКТОР: Немојте екстра да ги даночите банките, тие се тука за да ја поддржуваат економијата

Одговорот на Русија на новите американски санкции ги зачуди сите: Московската берза направи драстичен потег

Одговорот на Русија на новите американски санкции ги зачуди сите: Московската берза направи драстичен потег

Вложувањата во неживотни осигурувања пораснаа 10 проценти, достигнаа 90 милиони евра за пет месеци

Вложувањата во неживотни осигурувања пораснаа 10 проценти, достигнаа 90 милиони евра за пет месеци

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен