23 Април, 2024
0.0258

„ЧЕКАМЕ ПОЛИЦИЈАТА ВО АВСТРИЈА ДА ГО ОТКРИЕ ИДЕНТИТЕТОТ НА РОМАНКИТЕ ОД ВИДЕОТО“: Вклучени се и австриските медиуми, еве што вели Амбасадорот на Србија во Виена за потрагата по исчезнатата Данка

Објавено во: Балкан, Свет 02 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Осми ден од потрагата по малата Данка Илиќ (2) од Бор, на која и се губи секаква трага во Бањско поле. По видеото на кое се гледаат двајца романски државјани со девојче кое многу личи на мала Данка, направено од Србин од Виена, покрената е жолта потерница на Интерпол, а во целиот случај е вклучена и австриската полиција.

- Српската дијаспора овде е во голем број, она што е важно е дека ги следат вестите од Србија и важно беше да се информираат за ова видео и дека постои можност Данка да е во Австрија. Сега почнаа да го објавуваат медиумите во Австрија, десетици илјади сметки, здруженија, организации... Сите се многу солидарни и се однесуваат многу коректно кога е во прашање известувањето - вели амбасадорот Благојевиќ, за ТВ „Блиц“.

Тој посочува дека секојдневно е во контакт со австриската полиција и дека сите работат многу напорно за да ја најдат малата Данка Илиќ.

- Сите работат многу напорно на овој случај. Истата вест се појави и во австриските дневни весници и е многу важна. Важно е сега сите да се однесуваме одговорно и јавноста да не ги злоупотребува телефоните што ги оставивме зад нас. Ако некој се посомнева во нешто, нека се обрати до австриската или српската полиција, а ако не може да ги фати, тогаш контактирајте со амбасадата во Австрија - изјави за „Јутро на Блиц“ амбасадорот Милош Благојевиќ.

Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот