10 Август, 2020
0.0214

ЦЈЗ ШТИП: Повеќе од 50 позитивни од пет конфекции, тешко ситуацијата да се стави под контрола

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2020

Повеќе од 50 вработени во пет штипски конфекции се позитивни на корона вирусот. Постои нова опасност Ковид-19 да се рашири меѓу работниците, бидејќи станува збор за околу 1000 луѓе од петте фабрики.

Директорката на центарот за јавно здравје на Штип, д-р. Марија Димитрова вели дека ситуацијата во градот тешко може да се стави под контрола, особено поради фактот, како што вели, ретко кој ги почитува мерките.

-Во последнава недела имаме заразени работници од пет конфекциски фабрики. Нивниот број надминува 50. Денеска во градот, вкупниот број на новозаразени, само од податоците од Институтот за јавно здравје е 9, но чекаме резултати од уште неколку лаборатории. Јас како микробилог сметам дека тоа е навистина многу. Но, морам да признаам дека сум страшно разочарана. Ретки се оние граѓани во Штип што ги почитуваат мерките, пред се носењето маска и социјалното растојание. Не знам на кого веќе зборуваме, едноставно не слушаат, не внимаваат, вели д-р. Димитрова.

Директорката на штипскиот ЦЈЗ, д-р. Димитрова вели дека нема да има масовен скрининг, иако станува збор за околу 1000 вработени во фабриките. Појаснува дека и контактите на позитивните ги идентификуваат и ги ставаат во изолација, но повторува дека вирусот е раширен насекаде.

Освен тоа, како што вели и болничките капацитети во Штип се полни, и иако станува збор за полесни случаи, сепак, состојбата треба да се сфати многу сериозно.

-Во договор со сопствениците на фабриките, прво бараме да се почитуваат безбедносните мерки и протоколите, но дел од нив и сами одлучуваат извесен период да ги затворат конфекциите. Сега позитивните случаи се од Ф-Моде, повторно од Т-Стајл, која беше првиот кластер и од уште неколку други. Вработените на работно место може и ги почитуваат мерките, но по завршување на работното време нема ништо од тоа. Си одат на гости, се дружат, не носат маски, се групираат, тоа е основниот проблем. Кога им се прави епидемиолошка анкета, даваат податоци во просек за 15 други луѓе, вели д-р. Димитрова за Фактор.

Инаку, во болницата во Штип има 53 хоспитализирани пациенти, од кои неколку се со потешка клиничка слика.

А.Б.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема договор меѓу Заев и Ахмети, а денес имаме 422 оздравени пациенти

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема договор меѓу Заев и Ахмети, а денес имаме 422 оздравени пациенти

Разговорите продолжуваат, изјави Заев по средбата со Ахмети

Разговорите продолжуваат, изјави Заев по средбата со Ахмети

MИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Денес 422 оздравени пациенти, 109 нови и една жртва

MИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Денес 422 оздравени пациенти, 109 нови и една жртва

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

Се обеси затвореник во Идризово

Се обеси затвореник во Идризово

ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ ВО ШКОЛО, ПОГОЛЕМИТЕ ПРЕД КОМПЈУТЕР: Ова е еден од моделите, но нема заклучоци од денешниот состанок

ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ ВО ШКОЛО, ПОГОЛЕМИТЕ ПРЕД КОМПЈУТЕР: Ова е еден од моделите, но нема заклучоци од денешниот состанок

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Македонија се сеќава на осуммината загинати резервисти кај Љуботенски бачила

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Македонија се сеќава на осуммината загинати резервисти кај Љуботенски бачила

МВР: Се менуваат униформите по една година од Законот за јазиците

МВР: Се менуваат униформите по една година од Законот за јазиците

Заев смета дека Ахмети му прави притисок со поканата за средба на 13 август

Заев смета дека Ахмети му прави притисок со поканата за средба на 13 август