04 Јуни, 2020
0.0230

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Март, 2020

Денеска е најлошиот ден во Италија. Починаа 969 лица од коронавирусот. 

Бројот на заразени порасна на 86,498,  а бројот на жртви во последните 24 часа е 969. Најтешка е ситуацијата во Ломбардија каде починале 541 лице.

Вкупно 10.950 лица се хоспитализирани, а 3732 се наоѓаат на интензивна нега.

Италија е втората држава по САД, која ја надмина Кина според бројот на заразени од коронавирусот. 

Но, има и такви кои го преживеале вирусот, и за медиумите го раскажуваат своето искуство. 

Мајкл Левит, биофизичар и добитник на Нобеловата награда за хемија, започна да ги анализира случаите на КОВИД-19 кон крајот на јануари.

Тој предвиде, меѓу другото, дека Кина ќе излезе од најлошата фаза на епидемијата на коронавирус долго пред да предвидат некои здравствени експерти, објави „Лос Анџелес Тајмс“.

Можеби ќе ве интересира

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците