01 Март, 2024
0.0435

ЦРНА ГОДИНА ЗА НАЈГОЛЕМИТЕ КРИПТО КОМПАНИИ Цените на биткоинот паднаа за 65 отсто, целосен колапс на Луна

Објавено во: Финансии 04 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Оваа 2022 година се покажа како исклучително тешка година за крипто индустријата. Цената на биткоинот падна за 65 отсто од почетокот на годината, криптовалутата „Луна“ доживеа целосен колапс на вредноста, а криптоберзата FTX банкротира по купувањето на рекламите „Супер Боул“. Еве ги најцрните судбини на пазарот поврзан со криптото. 

Пропаѓањето на FTX беше најголемиот и најспектакуларен пад на криптовалутите во 2022 година досега. Берзата со седиште на Бахамите ја започна годината со проценка од 32 милијарди долари, а во неа се вклучени и познати личности како Лери Дејвид и Том Брејди со реклами за Супер Боул. FTX, кој рече дека има повеќе од милион корисници, се позиционираше како „бел витез“ кој може да спаси други крипто фирми во услови на турбуленции на пазарот претходно оваа година.

Но, до ноември, FTX банкротираше, една недела откако пропадна можното спојување со конкурентската крипто берза Binance. Основачот на FTX, Сем Банкмен-Фрид, се занимаваше со наводите дека ги пренасочил депозитите на клиентите кон филијалата на трговската фирма на FTX, Alameda Research, а берзата претрпе повлекувања од околу 6 милијарди долари за само 72 часа. Банкмен-Фрид рече дека му е „жал за она што се случи“ и призна дека „масовниот неуспех на надзорот за управување со ризикот“, но рече дека не било намерно мешањето на депозитите на клиентите на FTX со трговските активности на Аламеда.

Џон Вреј, новиот извршен директор донесен да го надгледува банкротот на FTX, рече дека никогаш не видел „толкав целосен неуспех на корпоративните контроли“ - а Вреј беше извршен директор задолжен за чистење на долговите на Енрон по нејзината сметководствена измама во раните 2000-ти.

Крипто заемодавачот BlockFi беше првата крипто-компанија која го следеше FTX до банкрот, поднесувајќи барање за Поглавје 11 околу две недели по колапсот на FTX.

BlockFi имаше неколку врски со FTX и се потпираше на заем од 400 милиони долари FTX за да остане во живот откако ривалските крипто заемодавци Voiager Digital Ltd и Celsius Network банкротираа како резултат на турбуленциите на пазарот претходно во 2022 година. 

BlockFi претходно соопшти дека има 450.000 корисници и има намера да побара од стечајниот судија да дозволи некои од нив да повлечат средства. Корисниците кои би можеле да повлечат средства имаат безкаматни сметки на BlockFi Wallet, кои BlockFi ги отвори на почетокот на оваа година како дел од спогодбата од 100 милиони долари со Комисијата за хартии од вредност на САД.

Three Arrows Capital беше првата голема крипто-фирма која банкротираше во 2022 година, урнат со колапсот на криптовалутите Луна и ТераУСД во мај. Тие несреќи ги потресоа пазарите на криптовалути ширум светот, бришејќи 42 милијарди долари од вредноста на инвеститорот и доведе до налози за апсење во Јужна Кореја за развивачите на криптовалути. Со седиште во Сингапур, за која беше објавено дека има криптовалута од 10 милијарди долари претходно во 2022 година, започна стечајна постапка на Британските Девствени Острови во јуни.

Професионалци кои ја надгледуваат ликвидацијата на 3AC рекоа дека нејзините основачи побегнале во странство и дека не соработуваат со напорите за враќање на средствата за доверителите.

Voyager Digital, крипто заемодавач со седиште во Њу Џерси, поднесе барање за банкрот во Соединетите држави во јули, откако Three Arrows Capital  не успеа да добие крипто заем вреден повеќе од 650 милиони долари.

Војаџер се надеваше дека брзо ќе го премести својот банкрот преку американскиот судски систем, откако постигна договор во септември да го продаде својот имот за 1,4 милијарди долари во криптовалута на FTX.

Предложената продажба пропадна по падот на FTX, а Војаџер повторно ги отвори разговорите со други потенцијални купувачи, вклучително и крипто берзата Binance.

Другиот крипто заемодавач соборен од колапсот на Terra и Luna, Celsius Network го започна својот случај на банкрот во САД во јули на потешки основи од Voyager.

Оттогаш, Целзиус е вмешан во спорови за истраги за измами, диференцијален третман на корисничките сметки, приватноста на корисниците и нејзиното трошење на нов објект за ископување биткоин.

Стечајниот судија на Целзиус назначи испитувач за да истражи дали Целзиус функционира како Понзи шема и опширно да ги прегледа финансиите на компанијата. Целзиус соопшти дека го поздравува независниот преглед, но изрази загриженост за преклопување на истрагите од страна на неговите доверители, државните регулатори за хартии од вредност и стечајниот испитувач.

Извор: Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

ДЕНЕС СТАРТУВА ОТВОРЕН БАЛКАН: Се што треба да знаете за вработување во земјите кои се дел од единствениот пазар на труд

ДЕНЕС СТАРТУВА ОТВОРЕН БАЛКАН: Се што треба да знаете за вработување во земјите кои се дел од единствениот пазар на труд

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката