20 Март, 2023
0.0312

ЦСКА Софија не го прифати барањето на навивачите, со Македонија ЃП ќе игра пријателска средба

Објавено во: Македонија 28 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

ЦСКА излезе со став во однос на барањата на навивачите на „армискиот тим“ пријателскиот натпревар против  „Македонија Ѓорче Петров“ од Скопје да не се игра поради претепувањето на Христијан Пендиков во Охрид.

Од клубот соопштија дека контролата ќе се одигра според планираното на 29 јануари во Белек и предложија двете екипи да излезат на терен со дресови на кои пишува „НЕ НА НАСИЛСТВОТО“.

„Ние веруваме дека улогата на фудбалот е да даде пример, а на светот, повеќе од кога било, не му треба поделба, туку човечки третман и почит. ЦСКА отсекогаш била симбол токму на овие принципи и доблести. Убедени сме дека ЦСКА има општествена улога која се протега многу подалеку од спортот и како еден од најуспешните клубови на Балканот, должна е да биде одговорна и рационална кога се во прашање односите меѓу две земји и човечките судбини.

Затоа и предложивме на „Македонија ЃП“ двата тима да излезат на терен облечени во дресови „НЕ НА НАСИЛСТВОТО!“, се огласија од клубот.


Можеби ќе ве интересира

ВЕЧЕРВА СМЕ ДРАМАТИЧНО ЗАГАДЕНИ - Скопје е петти најзагаден град во светот, еве кои се пред нас на неславната листа

ВЕЧЕРВА СМЕ ДРАМАТИЧНО ЗАГАДЕНИ - Скопје е петти најзагаден град во светот, еве кои се пред нас на неславната листа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ахмети пееше пред митинг, а Грковска го опоменала Груби за играњето фудбал

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ахмети пееше пред митинг, а Грковска го опоменала Груби за играњето фудбал

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за Бугарите во Уставот

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за Бугарите во Уставот

Чаир е на Ахмети и на ДУИ, порача Артан Груби

Чаир е на Ахмети и на ДУИ, порача Артан Груби

Максим Димитриевски: Јас не плаќам даноци за да седите во кабинети и пеете

Максим Димитриевски: Јас не плаќам даноци за да седите во кабинети и пеете

„ГИ ОПОМЕНАЛА БРЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА“ - Најчевска со жестока реакција откако Грковска се огласи за функционери на ДУИ

„ГИ ОПОМЕНАЛА БРЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА“ - Најчевска со жестока реакција откако Грковска се огласи за функционери на ДУИ

Разбојници упаднале во продавница да крадат, но си заминале со празни раце

Разбојници упаднале во продавница да крадат, но си заминале со празни раце

Ковачевски за уставните измени: Јас не сум политичар којшто е дојден да убедува или да разубедува некого

Ковачевски за уставните измени: Јас не сум политичар којшто е дојден да убедува или да разубедува некого

НЕМА ДА ОДАТ ВО ЗАТВОР: Пратениците изгласаа амнестија за прекршителите на Ковид протоколите

НЕМА ДА ОДАТ ВО ЗАТВОР: Пратениците изгласаа амнестија за прекршителите на Ковид протоколите