01 Декември, 2020
0.0234

Д-р. Арсенков за состојбата на Боки 13: Пациентот не може да закрепне после операцијата на чирот на желудникот

Објавено во: Македонија 22 Октомври, 2020

Нашиот пациент Бојан Јовановски, кој подолго време беше хоспитализиран во Универзитетската болница за хируршки болести, „Свети Климет Охридски“, повторно е примен на лекување пред неколку дена, со нарушена општа состојба, потврди за Фактор, директорот, д-р. Љубен Арсенков.

Вели дека во моментов прима инфузија и нема дијагностика која бара хируршки зафат. Сепак, најверојатно условите во кои во моментов се наоѓа не придонесуваат за негово постоперативно закрепнување

-Направени се лабораториски испитувања. Веројатно-хигиенско-диететскиот режим во условите во кои се наоѓа пациентот не корелираат со потребите за негово постоперативно закрепнување, вели во изјавата за фактор, д-р. Арсенков.

Инаку, Бојан Јовановски, кој во јавноста е познат како Боки 13, на 8.септември итно беше примен во оваа здравствена установа поради пукнат чир на желудникот, по што веднаш е опериран. Неговата здравствена состојба оттогаш е нарушена и долг период остана хоспитализиран во болницата. Поради тоа, како и денеска и претходно беше одложено рочиштата за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој е обвинет Боки 13.

Инаку за аферата „Рекет“, Бојан Јовановски беше осуден на 9 години затворска казна.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Почина заменикот градоначалник на Скопје Енвер Маличи

Почина заменикот градоначалник на Скопје Енвер Маличи

Бугарија категорично НЕ, Меркел уште дава надеж за Македонија

Бугарија категорично НЕ, Меркел уште дава надеж за Македонија

Костадинов се пофали дека ќе ја донира целата пратеничка плата

Костадинов се пофали дека ќе ја донира целата пратеничка плата

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите