02 Декември, 2020
0.0237

Д-р. Стојанов за Фактор: Бројките кажуваат дека вирусот е поактивен, поинфективен и посмртоносен

Објавено во: Македонија 26 Октомври, 2020

Мерките кои ги препорачуваме како Комисија за заразни болести, треба да донесат поголем бенефит, отколку штета на државата, смета директорот на Центарот за јавно здравје и член на Комисијата, д-р. Александар Стојанов.

За Фактор вели дека основно нешто што гледаат се бројките, кои во моментов се алармантни и во однос на новозаразени и посебно во однос на починати лица.

-Луѓето во Македонија треба веќе да сфатат дека ова е навистина многу сериозна болест, заразата лесно се пренесува и во многу случаи, посебно кај пациенти кои имаат коморбидитети завршува фатално. Со ова нема играње. Иако за ова повеќе може да зборуваат микробиолозите и вирусолозите, според бројките пак, кои ги гледаме ние епидемиолозите, вирусот сега е многу поактивен, поинфективен и посмртоносен, вели д-р. Стојанов во изјава за Фактор.

Според него, членовите на Комисијата за заразни болести се уште не се за воведување полициски час, односно комплетна блокада во државата, бидејќи тоа е крајно непопуларна мерка. Но, во случај, да има огромен наплив на пациенти во болниците, и со цел да нема колапс на здравствениот систем, можно е наскоро да препорачаат и други постоги мерки за намалување на трансмисијата на корона вирусот.  

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Георгиевски за БГНЕС: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија

Георгиевски за БГНЕС: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почина Eнвер Малиќи, денес има над 1.000 заразени со коронавирус

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почина Eнвер Малиќи, денес има над 1.000 заразени со коронавирус

Груевска Маџоска: Се откажуваме од се она што не прави посебни

Груевска Маџоска: Се откажуваме од се она што не прави посебни

Македонија бележи нови 1.069 заразени и 29 починати од коронавирусот

Македонија бележи нови 1.069 заразени и 29 починати од коронавирусот

Утре блокада во 15 градови

Утре блокада во 15 градови

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Реакција на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“: Македонската државност е заснована врз антифашистички начела

Реакција на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“: Македонската државност е заснована врз антифашистички начела

Украден е паричник од пациент кој починал во ковид-центарот на Клинички

Украден е паричник од пациент кој починал во ковид-центарот на Клинички

ЗА ЏАМБАСКИ ВЕЛЕС БИЛ БУГАРСКИ ГРАД: Кажа под кои услови би го признале македонското малцинство

ЗА ЏАМБАСКИ ВЕЛЕС БИЛ БУГАРСКИ ГРАД: Кажа под кои услови би го признале македонското малцинство