29 Март, 2020
0.0412

Да се нападне вирусот, порача СЗО

Објавено во: Свет, Корона Вирус 26 Март, 2020

Сите земји кои воведоа карантин со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, мора времето да го искористат за да го „нападнат вирусот“, порача генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адханан

-Ќе ја надминеме и оваа криза, како што и во минатото се соочивме со многу пандемии и кризи, изјави Тедрос на редовниот брифинг со медиумите

Сведувањето на минимум на движењето на луѓето, според него, овозможува да се „купи време“, со што се намалува притисокот врз здравствените системи и не се дозволува преоптоварување на болниците. Сепак, Тедрос нагласи, дека ваквите мерки, сами по себе нема да ја згаснатпандемијта. .

„Ги повикуваме сите земји ова време да го искористат за да го нападнат вирусот“ рече Тедрос и наведе шест клучни акции што СЗО ги препорачува земјите да ги преземат. Прво, да обучат, распоредат и да го зголемат бројот на здравствени работници, и да применат систем за откривање на секој сомнителен случај. 

Според него, многу е важно да се зголеми производството, капацитетот и можноста за тестирање и да се идентификуваат, прилагодат и опремат установите што ќе користат лекување и изолација на пациентите. Како петта акција тој наведе дека државите треба да развијат јасен план и процес за ставање во карантин на оние кои биле во контакт, а како шеста дека треба цело владино внимание да се насочи кон сузбивање и ставање под контрола на Ковид-19.Можеби ќе ве интересира

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно