20 Јуни, 2024
0.0241

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Објавено во: Балкан 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека може да го прошири нацртот на својата визија за формирање на Заедница на општини со српско мнозинство. Сепак, прво мора да се согласат сите партии за тоа.

Курти не ја споменува Унијата на општините со српско мнозинство, туку обезбедувањето одредено ниво на самоуправување на Србите во Косово, како што е предвидено во Договорот за нормализација на односите врз основа на предлогот на ЕУ.

Неколку меѓународни дипломати, како и претставникот на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак, потврдија дека „самоуправувањето“ се однесува на Заедницата.

Во нацртот на визијата на Курти за формирање на Заедницата, меѓу другото пишува дека „припадниците на српската заедница на Косово имаат можност преку самоуправување да ги промовираат и штитат сопствените интереси“.

Оваа визија предвидува соработка со косовските институции како и „целосно прифаќање на уставните карактеристики“ на Косово со почитување на независноста и територијалниот интегритет.

Косовскиот премиер изјави дека не го прифаќа статутот што го изготви Менаџерскиот тим, составен од четворица српски членови, бидејќи тој е „имитација на Република Српска во Босна и Херцеговина“.

САД и ЕУ бараат Косово да им попушти на Србите или ќе има последици. 

Можеби ќе ве интересира

ЗА ВО ГРЦИЈА ВИ СЕ ПОТРЕБНИ „ДЕБЕЛИ“ ПАРИЧНИЦИ: За лежалка и чадор и до 15 евра!

ЗА ВО ГРЦИЈА ВИ СЕ ПОТРЕБНИ „ДЕБЕЛИ“ ПАРИЧНИЦИ: За лежалка и чадор и до 15 евра!

(ВИДЕО) СЕ ЕВАКУИРААТ ДВЕ НАСЕЛБИ: Пожарот зафати предградие на Атина

(ВИДЕО) СЕ ЕВАКУИРААТ ДВЕ НАСЕЛБИ: Пожарот зафати предградие на Атина

ГРЧКИ МИНИСТЕР: Европа треба да биде отворена за децата од Газа

ГРЧКИ МИНИСТЕР: Европа треба да биде отворена за децата од Газа

САХАРСКИ ПЕСОК ВО ХРВАТСКА: Еве како изгледаше

САХАРСКИ ПЕСОК ВО ХРВАТСКА: Еве како изгледаше

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ ВО ПОДГОРИЦА: Mилојко Спајиќ доцнел четири минути поради што Румен Радев си замина

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ ВО ПОДГОРИЦА: Mилојко Спајиќ доцнел четири минути поради што Румен Радев си замина

ИНФЛАЦИЈАТА ЈА ПОГОДИ И ЦРВКАТА: Масовно пораснаа цените, познати новите цени во Хрватска

ИНФЛАЦИЈАТА ЈА ПОГОДИ И ЦРВКАТА: Масовно пораснаа цените, познати новите цени во Хрватска