18 Јули, 2024
0.0263

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

Објавено во: Балкан 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Два и пол месеци откако стотици полицајци и пожарникари ја почнаа потрагата по Данка Илиќ (2) во околината на Бор, за чие убиство беа уапсени двајца работници на ЈКП „Водовод“, истрагата не мрда.

Иако се уште е во тек, ниту една од досега анализираните траги не се совпаѓа со биолошкиот материјал на исчезнатото девојче. Единствена трага која се уште се чека е анализата на ДНК од влакната кои беа пронајдени во службеното возило на осомничените.

Анализирани се повеќе од 500 траги, остана само уште една анализа

Сите собрани податоци како и потенцијалните материјални докази како алат од куќата на осомничениот и други предмети пронајдени на терен се испратени на анализа со цел полицијата да добие нови информации каде се наоѓа телото на Данка Илиќ.

- Сите досегашни вештачења покажаа дека нема совпаѓање со ДНК-трагата на исчезнатото дете. Ниту алат, ниту облека, ниту во три вештачки возила. Само од службеното возило на ПУК „Водовод“ вештачено се вештачени над 500 траги, за кое постои сомневање дека го користеле осомничените при извршување на кривичното дело. Во моментов чекаме анализа од Биолошкиот факултет, поточно анализа на влакно но проблемот е што нема корен, што е од пресудно значење за потврдување на ДНК - изјави соговорникот од  обвинителството за медиумите.

Дали сведоците повторно ќе сведочат?

Според него, постои можност наскоро повторно да бидат сослушани одредени сведоци, но и еден од осомничените.

- Најверојатно повторно ќе бидат сослушани двајца-тројца сведоци, како и еден од осомничените, бидејќи обвинителот што ја води истрагата има дополнителни прашања. Потрагата по телото на детето се врши кога ќе се појават нови информации, односно претежно се чаршиски приказни кои се покажуваат како невистини - вели нашиот соговорник.

Обвинителството има уште три месеци

Инаку, обвинителството и полицијата имаат рок од шест месеци од приведувањето да ги докажат своите сомнежи, што значи дека во овој случај им остануваат уште нешто повеќе од три месеци. Во спротивно, осомничените ќе бидат пуштени да се бранат од слобода.

Тоа значи дека во овој законски рок, се додека е предвидено дека осомничените можат да бидат најдолго во притвор, без да биде покренат обвинителен акт, мора да се соберат докази кои ќе укажуваат на вината на осомничените.

Минатата недела самоиницијативно по двомесечен молк исказ во обвинителството даде и осомничениот Јанковиќ.

Србија Данас.рс

Можеби ќе ве интересира

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор