01 Март, 2024
0.0253

ДАЛИ СЕ ВРАТИЈА БИТКОИН БИКОВИТЕ - по големата криза лани, најпопуларната криптовалута се зголеми за 25 отсто

Објавено во: Финансии 17 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Биковите на Биткоинот се вратија. По претрпените загуби во поголемиот дел од минатата година, биткоинот и другите криптовалути се зголемуваат во 2023 година, поттикнувајќи ги шпекулациите дека таканаречената крипто зима - светскиот дигитален еквивалент на пазарот на мечкини производи - е завршена.

Биткоинот, најпопуларната криптовалута во светот, се зголеми за 25 отсто, искачувајќи се над 20.000 долари за прв пат од ноември, кога имплозијата на платформата за тргување FTX на Сем Банкмен-Фрид предизвика шокови во индустријата. Ethereum, втората по големина криптовалута, порасна за повеќе од 30 отсто во изминатиот месец, тргувајќи над 1.500 долари во понеделникот.

Утрово Биткоинот вреди 21.119 долари, а Етерумот е 1.563 долари. Етерумот доби речиси 10 проценти од својата вредност само во саботата.

„Вол Стрит е многу уверен дека крајот на циклусот на затегнување на ФЕД е пред нас и тоа обезбедува фундаментална поддршка за криптовалутите“, напиша Ед Моја, висок пазарен аналитичар во Оанда.

„Освен ако не слушнеме силен јастребски притисок од Банката на федерални резерви или не се зголемуваат цените на суровините, трговците со крипто не треба да бидат изненадени ако Биткоинот може да ги продолжи своите неодамнешни добивки“, смета тој.

Биткоинот го достигна својот врв пред повеќе од една година, во ноември 2021 година, нешто под 69.000 долари. Пред два месеци, додека заразата FTX го зафати пазарот на дигитални средства, Биткоинот падна на двегодишно најниско ниво од 15.480 долари.

Додека американските пазари на акции и обврзници се затворени во понеделник поради Денот на Мартин Лутер Кинг Џуниор, со криптовалутите се тргува 24 часа на ден, седум дена во неделата.

(Блиц, Бизнис, Си-Ен-Ен/Инвеститор)

Можеби ќе ве интересира

ДЕНЕС СТАРТУВА ОТВОРЕН БАЛКАН: Се што треба да знаете за вработување во земјите кои се дел од единствениот пазар на труд

ДЕНЕС СТАРТУВА ОТВОРЕН БАЛКАН: Се што треба да знаете за вработување во земјите кои се дел од единствениот пазар на труд

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката