20 Јуни, 2024
0.0313

ДЕМИРИ: Вие сте се фатиле околу Бесија Иљази, таа не ги вработила тие 18 лица

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Првиот човек на Министерството за здравство во техничката влада Илир Демири вели дека не ја разрешил организационата директорка на Клиниката за токсикологија Бесија Иљази бидејќи немало доказ дека таа го прекршила законот.

„Вие сте се фатиле околу Бесија Иљази, таа не ги вработила тие 18 лица, тие се вработени во 2023 година. Каде бевте вие, новинарите, директорите и министрите да кажете за квалитет и за неквалитет? И зошто дозволувате тие луѓе да се на список за дежурства и на смени, а реагирате еден месец пред изборите? Јас чекав да поминат изборите, дел од фактите ги објавив на страната на Министерството. Медицинскиот директор и колегата кои правеа мобинг ги разрешив. Иљази во ниеден момент не го прекршила законот“, рече Демири.

Тој им порача на новинарите да се занимаваат со поважни работи. 

И дел од вработените имаа поплаки за Иљази, а таа го навреди доктор Нико Беќаровски, со зборовите дека бил од „времето на друже Тито“. 

Можеби ќе ве интересира

Левица: Две години Град Скопје е заложник на „војната“ меѓу ДПМНЕ и Арсовска, а резултатот е хаос и колапс во секоја сфера

Левица: Две години Град Скопје е заложник на „војната“ меѓу ДПМНЕ и Арсовска, а резултатот е хаос и колапс во секоја сфера

Започна судењето на Мерко за незаконско поставување директори

Започна судењето на Мерко за незаконско поставување директори

МИЦКОСКИ МУ ВОЗВРАЌА НА МИЦОТАКИС: Се подготвувам за НАТО, сакам предизвици, би сакал да го видам и тој

МИЦКОСКИ МУ ВОЗВРАЌА НА МИЦОТАКИС: Се подготвувам за НАТО, сакам предизвици, би сакал да го видам и тој

ВРЕЛО, ЖЕШКО И ТЕШКО: Продолжува топлотниот бран во Македонија

ВРЕЛО, ЖЕШКО И ТЕШКО: Продолжува топлотниот бран во Македонија

Борко Ристовски поднесе оставка во РК Вардар за да биде министер

Борко Ристовски поднесе оставка во РК Вардар за да биде министер

ТИРЗ се сели на друга адреса и набавува мебел за 500.000 евра

ТИРЗ се сели на друга адреса и набавува мебел за 500.000 евра

„ЛУЃЕТО МИ ВЕЛАТ, ВИЕ ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ЗЕЗАТЕ И ПАРИ ПРАВИТЕ“: Бубо Каров искрено во поткастот на Фактор - „Бизнис муабети“

„ЛУЃЕТО МИ ВЕЛАТ, ВИЕ ЦЕЛ ЖИВОТ СЕ ЗЕЗАТЕ И ПАРИ ПРАВИТЕ“: Бубо Каров искрено во поткастот на Фактор - „Бизнис муабети“

ПРЕМИЕРОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВО МНОГУ НЕПРИЈАТНА ПОЗИЦИЈА КОГА ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ НА НАТО САМИТОТ: Мицотакис му се „закани“ на Мицкоски

ПРЕМИЕРОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ НАЈДЕ ВО МНОГУ НЕПРИЈАТНА ПОЗИЦИЈА КОГА ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ НА НАТО САМИТОТ: Мицотакис му се „закани“ на Мицкоски

ЈП „Национални шуми“ нема да учествува во гаснењето на пожарите

ЈП „Национални шуми“ нема да учествува во гаснењето на пожарите