06 Јуни, 2020
0.0352

Денеска обвинение за Јовановски и Јанева, за Ременски ќе се одлучува за мерки на претпазливост

Објавено во: Македонија 10 Октомври, 2019

Адвокатот на Јасна Мандиќ, потпретседателката на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, синоќа соопшти дека и е определена мерка домашен притвор по распитот кај обвинителката Вилма Рускоска за вториот дел од случајот „Рекет“.

„Имам издадено наредба на три локации да се изврши претрес кај три лица. Утре за сите осомничени од првата притворена група во „Рекет“ ќе побараме продолжување на мерката притвор“ - рече Рускоска од обвинителството за организиран криминал и корупција/

Таа за медиумите изјави дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет“ се понудил да се спогоди и да сведочи. Осомничени за тој дел од истрагата што се однесува на предметот „Тврдина“ осомничени се Бојан Јовановски, Катица Јанева, кои се истражниот затвор Шутка, и Зоран Милевски Кичеец, инаку во моментов во куќен притвор. Денеска треба да биде покренато обвинение за дејствата кои се однесуваат на предметот на СЈО под името „Тврдина“, откако заврши истрагата за овој сегмент и наскоро треба да биде познат и датумот на почетокот на судењето.

Посебни мерки за одземање на пасошот, забрана за напуштање на престојувалиште, односно на градот Скопје, и пријавување во судот се побарани од судот за пратеничката Фросина Ременски, инаку почесен претседател на Меѓународниот сојуз, таткото на Јовановски и секретарката од Меѓународниот сојуз.

Премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција во одговор на новинарско прашање истакна дека доколку потпретседателката на Собранието Фросина Ременски, е осомничена или обвинета за случајот „Рекет“, таа ќе биде отстранета од СДСМ.

- Ние секојпат сме го кажувале нашиот став, кога некое лице ќе биде осомничено, обвинето или слично, тогаш ја применуваме мерката на санкции која што значи времено отстранување за да си докаже невиност, вратите се отворени секогаш за секој. Ако се бориме за владеење на правото и еднаков третман за сите пред законот, тоа мора да го почитуваме без разлика дали се однесува и на сите нас носители на одредени партиски или општествени функции, рече Заев.

Со него не се согласува Зијадин Села, лидерот на Алијансата за Албанците, кој вели дека ист „третман“ треба да добие и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи.

„Османи е исто така осомничен, тој е во случај осомничен за корупција од 400.000 евра. Ова ми делува дека Заев со денешната најава за Ременски сака само да ја замајува јавноста. Според мои сознанија, СЈО и Катица Јанева го имаа заштитено Османи да не одговара за случајот „Пациент.“ - рече Села.

Можеби ќе ве интересира

НОВИНАРКАТА ДУШИЦА МРЃА НЕГАТИВНА - останува во самоизолација до вториот тест

НОВИНАРКАТА ДУШИЦА МРЃА НЕГАТИВНА - останува во самоизолација до вториот тест

Аеродромите ќе се отворат после 15 јуни, тајмингот ќе го каже Комисијата за заразни болести

Аеродромите ќе се отворат после 15 јуни, тајмингот ќе го каже Комисијата за заразни болести

ЃОРЧЕПЕТРОВЕЦОТ ШТО БИЛ ПРИВЕДЕН БИЛ ПИЈАН - пријавен е за гласна музика, а ги навредувал и полицајците

ЃОРЧЕПЕТРОВЕЦОТ ШТО БИЛ ПРИВЕДЕН БИЛ ПИЈАН - пријавен е за гласна музика, а ги навредувал и полицајците

ФАКТОР ДОЗНАВА - и денеска бројката на новозаболени ќе биде слична како вчера, меѓу 150 и 200

ФАКТОР ДОЗНАВА - и денеска бројката на новозаболени ќе биде слична како вчера, меѓу 150 и 200

СКОПЈАНИ ИЗБЕГАА ВО ОХРИД ЗА ДА ШЕТААТ - ама денеска ќе им врне

СКОПЈАНИ ИЗБЕГАА ВО ОХРИД ЗА ДА ШЕТААТ - ама денеска ќе им врне

ТРАГЕДИЈА ВО ДЕЛЧЕВСКО: Шестгодишно детенце починало при пад од трактор

ТРАГЕДИЈА ВО ДЕЛЧЕВСКО: Шестгодишно детенце починало при пад од трактор

ДОКТОР КАЛАМАРАС СО ЈАСНА ПОРАКА: Со вашите теории на заговор ќе го убиете медицинскиот персонал, потоа лечете се сами

ДОКТОР КАЛАМАРАС СО ЈАСНА ПОРАКА: Со вашите теории на заговор ќе го убиете медицинскиот персонал, потоа лечете се сами

ИНТЕРВЈУ БОЧВАРСКИ-ГРАДОНАЧАЛНИК НА ШТИП: Ќе бидат казнети превозниците за несоодветно превезување на работниците до конфекциите

ИНТЕРВЈУ БОЧВАРСКИ-ГРАДОНАЧАЛНИК НА ШТИП: Ќе бидат казнети превозниците за несоодветно превезување на работниците до конфекциите

ОД ПОНЕДЕЛНИК ПАК ЌЕ НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - Филипче, сепак, со резерва додека не „пресече“ Комисијата

ОД ПОНЕДЕЛНИК ПАК ЌЕ НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - Филипче, сепак, со резерва додека не „пресече“ Комисијата