12 Август, 2022
0.0246

Денеска стартуваат преговорите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за законот кој го бара Брисел

Објавено во: Македонија 21 Јануари, 2020

Добивај вести на Viber

За денеска е закажана првата средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, а разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на претседателот на СДСМ Зоран Заев и Тимчо Муцунски, советник на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Двајцата советници ќе ја договараат динамиката на преговорите.

Според одредени медиуми, во редовите на ВМРО-ДПМНЕ се уште траат експертските анализи на најновата верзија на Законот за ЈО, што Министерството за правда им ја испрати на крајот од минатата година.. Од СДСМ пак очекуваат в среда да им бидат испратени конкретни позиции и амандмани побарани од најголемата опозициска партија.

Она што е познато од драфт верзијата за предлогот-закон е тоа дека сите надлежности на СЈО одат во рацете на Вилма Русковска и Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Разговорите претходно беа во застој со месеци, а последната верзија на законот за обвинителство е трета по ред во период кој опфаќа повеќе од една година. Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархељи и францускиот амбасадор во Скопје, Кристијан Тимоние, испратија пораки дека добро е законот да биде донесен пред следниот состанок на Европскиот совет.

Заев вчера истакна дека се откаѓал од намерата за директна средба со Мицкоски и дека работи на тоа да обезбеди двотретинско мнозинство, односно поддршка од најмалку 80 пратеници за изгласување на законот. Сепак, останува констатацијата дека за тоа треба да ја ибеди и независната пратеничка група која беше исклучена од ВМРО-ДПМНЕ.

Претходно, Мицкоски ја одби поканата за лидерска средба со Заев, а неговата партија нагласи дека е за донесување на законот, но не за таков кој ќе и донесе политички пеони на власта.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mигрантот не е заразен со мајмунски сипаници, а кичевчанецот не сакал да се тестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mигрантот не е заразен со мајмунски сипаници, а кичевчанецот не сакал да се тестира

Тетовецот кој бараше разголени фотографии од девојче заврши во притвор

Тетовецот кој бараше разголени фотографии од девојче заврши во притвор

Николоски го обвини Пендаровски дека се поклонил пред лажна плоча во Прохор Пчињски

Николоски го обвини Пендаровски дека се поклонил пред лажна плоча во Прохор Пчињски

Лице во струшко ограбило и се обидело да силува странска државјанка

Лице во струшко ограбило и се обидело да силува странска државјанка

ОВА НЕ Е НОВ КОВИД, НЕМА МЕСТО ЗА ПАНИКА: Пациентот на Инфективната клиника е негативен на мајмунски сипаници

ОВА НЕ Е НОВ КОВИД, НЕМА МЕСТО ЗА ПАНИКА: Пациентот на Инфективната клиника е негативен на мајмунски сипаници

Директорот Хасипи уверува дека свидетелства ќе има навреме за учениците

Директорот Хасипи уверува дека свидетелства ќе има навреме за учениците

Регистрирани се нови 600 заразени со корона и 10 починати

Регистрирани се нови 600 заразени со корона и 10 починати

МИГРАНТ ОД СИРИЈА СО ОСИП НА КОЖАТА Е ХОСПИТАЛИЗИРАН НА ИНФЕКТИВНА: Д-р. Капсаров подетално за состојбата на пациентот суспектен на мајмунски сипаници

МИГРАНТ ОД СИРИЈА СО ОСИП НА КОЖАТА Е ХОСПИТАЛИЗИРАН НА ИНФЕКТИВНА: Д-р. Капсаров подетално за состојбата на пациентот суспектен на мајмунски сипаници

БИДЕТЕ КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ ОД ДЕНЕСКА ПА ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА - пороен дожд, грмежи и засилен ветер се најновите прогнози

БИДЕТЕ КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ ОД ДЕНЕСКА ПА ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА - пороен дожд, грмежи и засилен ветер се најновите прогнози