11 Август, 2020
0.0401

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Објавено во: Македонија 14 Јули, 2020

Исполнети се сите услови за безбедно гласање, соопштија од Државната изборна комисија (ДИК).

Ги повикаа граѓаните да излезат да гласаат. 

„Апелирам граѓаните да излезат утре и да гласаат и да бидат сигурни дека се исполнети сите услови за безбедно гласање, пред сè за нивното здравје и за здравјето на сите што учествуваат во организација на овој процес. Да ги почитуваат препораките и процедурите, како од нас така и од здравствените власти се со цел заштита на овој процес, а и заштита на нивното здравје“, рече претседателот на ДИК, Оливер Дерковски.

Денешниот е ден за гласање на болните и немоќните, лицата во домовите за возрасни, затворениците и притворените.

Вкупниот број на граѓани кои имаат право на глас денеска е 8.855, а до 15 часот гласале 7.170 лица. 

Вчера гласаа заразените од коронавирусот и луѓето во самоизолација. 

Утре е неработен ден, а право на глас имаат повеќе од 1.8 милиони избирачи. 

Можеби ќе ве интересира

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

ПЕШЕВА ПО АВИОНОТ ВО ФИНСКА: Итно воведување ПЦР тестови за влез, ама и за излез од Македонија

ПЕШЕВА ПО АВИОНОТ ВО ФИНСКА: Итно воведување ПЦР тестови за влез, ама и за излез од Македонија

ДЕНЕШЕН КОВИД БИЛАНС, БРОЈКАТА ПАК РАСТЕ: 141 новозаразени, почина една пациентка на 51 година

ДЕНЕШЕН КОВИД БИЛАНС, БРОЈКАТА ПАК РАСТЕ: 141 новозаразени, почина една пациентка на 51 година