04 Јуни, 2020
0.0352

Директорот на штипската болница порача: Ако сте имале контакт со заболен, не се расшетувајте

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 27 Март, 2020

Здравствените работници во Штип се разочарани и лути, бидејќи дел од лицата кои се во самоизолација, но и членови на нивните семејства, се шетаат низ населените места.

Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев на својот ФБ профил јавно го изрази своето разочарување, а воедно и апелираше.

Ако сте имале конткат со некој заболен или сомнителен за корона инфекција не се рашетувајте секаде, со мотото ‚немам гајле'. Остани дома, прекини контакти, пријави се, тестирај се. Заштити се себе, најблиските, колегите и медицинските работници. Да не си играме, додека не стане доцна. После веќе ништо нема да биде исто“, напиша Ѓеорѓијев.

Во текот на вчерашниот ден регистриран е осмиот случај позитивен на Ковид 19  во Штип. Епидемиолозите ги чекаат резултатите од брисевите кои се испратени во текот на вчерашниот ден. Општина Штип покрај тоа што ги дезинфецира улиците, од синоќа почна и со дезинфекција на влезовите во сите станбени згради, јави МИА.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

НА РЕВИЗОРИТЕ НЕ ИМ СЕ ЗБОРУВА МНОГУ ЗА ЈАНЕВА - велат, прашајте во Обвинителството

НА РЕВИЗОРИТЕ НЕ ИМ СЕ ЗБОРУВА МНОГУ ЗА ЈАНЕВА - велат, прашајте во Обвинителството