06 Декември, 2022
0.0352

ДИВИ СВИЊИ СЕ СИМНУВААТ ДО ДВОРОВИТЕ ВО ЦРНИЧЕ, ВЕЌЕ СЕ НАПАДНАТИ И МИЛЕНИЦИ - граѓаните живеат во страв, надлежните си ја префрлаат топката

Објавено во: Македонија 25 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Жители на скопската населба Црниче со денови живеат во страв за себе и за своите миленици, бидејќи диви свињи се симнуваат од шумата и се доближуваат до нивните дворови. За загриженоста да биде уште поголема, досега се регистрирани и неколку случаи на нападнати и повредени миленици, а некои од нив, како што сведочат овие граѓани, завршиле и фатално.

Како што објаснува еден скопјанец од населбата Црниче кој бараше да остане анонимен, досега тие се обратиле кај неколку надлежни институции, но епилогот на сите одговори што ги добиле е само префрлање на топката и прогласување на сопствена недалежност.

Овие граѓани се прашуваат дали можеби треба некој некој наш сограѓанин да настрада, па институциите потоа задоцнето да се зафатат со решавање на проблемот.

„Живеам во населбата Црниче, под игралиштетето на Славија, повеќе од 30 години, но ова што во последните две години го гледам, досега го немам видено. Имено, повекје пати се случувало да наидеме или да забележиме стада од диви свињи во ниските делови од шумата, кои се движат во непосредна близина на игралиштето на Славија и куќите. Токму таму постојано се присутни голем број на граѓани, но и деца кои играат на самото игралиште, или, пак, се движат нагоре по патеките поради рекреација“, вели еден наш сограѓанин.  

Тој дополнително објаснува дека дивите свињи се симнуваат до самото игралиште, и тоа во време кога тоа е буквално преполно со деца во претпладневните часови, но и млади кои седат до доцните вечерни часови, како и граѓани кои ги носат на прошетка своите миленици. 

„Овде се одржуваат тренинзи и натпревари кои ги следат граѓани од трибините над самото игралиште. Свињите се забележуваат како се движат во стада до игралиштето, доаѓаат до самите трибини“, вели нашиот соговорник.

Но, кулминацијата била достигната кога токму на тоа место минатата ноќ неговиот миленик бил нападнат од дива свиња.

„Таа во еден момент разбеснето се затрча од пошумениот дел и му се нафрли, нанесувајќи му убоди и повреди на ногата. Можев да бидам нападнат и јас или било кој друг кој би се нашол таму во тој момент“, вели овој скопјанец.

Тој додава дека напади од диви свињи се имаат случено и на милениците на неколку негови соседи, во непосредна близина на Сеизмолошката станица, каде е населен дел, и има голема раздвиженост од граѓани, при што милениците им биле раскинати или пак со тешки повреди.

Вели дека дивите свињи во ноќните часови се симнуваат до самите дворови, во потрага по храна и овошки кои паѓаат од дрвата. 

„Големото присуство на овие диви животни го потврдува и раскопаната земја од нивното риење, кога доаѓаат до дворовите и куќите на овој дел од населбата“, објаснува нашиот соговорник.

Тој нагласува дека овој застрашувачки случај го пријавил во повеќе институции, како што се Центарот за управување со кризи, Македонски шуми, Агенцијата за храна и ветеринарство, но од сите добил одговор дека не се надлежини за ваков проблем.

Наредна дестинација до која планира да се обрати е скопската градоначалничка Данела Арсовска.

„Се прашувам, дали треба да настрада човек, или да настане некој поголем проблем за да се преземат мерки за решавање на оваа ситуција“, посочува овој наш загрижен сограѓанин.

Н.Н.Ф.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

И „СТАВААТ“ ГРЕВ ДЕКА ДОСЕГА НЕ ОБЛЕКЛА СУДСКА ТОГА, ТАА ВЕТУВА „ЦРВЕН КАРТОН“ ЗА КОРУМПИРАНИТЕ СУДИИ - која е Весна Дамева, новата претседателка на Судскиот совет

И „СТАВААТ“ ГРЕВ ДЕКА ДОСЕГА НЕ ОБЛЕКЛА СУДСКА ТОГА, ТАА ВЕТУВА „ЦРВЕН КАРТОН“ ЗА КОРУМПИРАНИТЕ СУДИИ - која е Весна Дамева, новата претседателка на Судскиот совет

Потпишана роаминг декларација на самитот во Тирана: Што значи тоа за граѓаните?

Потпишана роаминг декларација на самитот во Тирана: Што значи тоа за граѓаните?

Пенов контра Ленин: Протестот е насочен против граѓаните, а не кон тие што треба

Пенов контра Ленин: Протестот е насочен против граѓаните, а не кон тие што треба

ЗАЕДНО СЕ БОРЕВМЕ ПРОТИВ РЕЖИМОТ, БЕШЕ ЧЕСЕН И ПРАВИЧЕН ЧОВЕК - сопартијците се простуваат од починатиот поранешен пратеник Сашко Костов

ЗАЕДНО СЕ БОРЕВМЕ ПРОТИВ РЕЖИМОТ, БЕШЕ ЧЕСЕН И ПРАВИЧЕН ЧОВЕК - сопартијците се простуваат од починатиот поранешен пратеник Сашко Костов

Градоначалникот на Арачиново објасни зошто општината има 474 отсто зголемена потрошувачака на струја

Градоначалникот на Арачиново објасни зошто општината има 474 отсто зголемена потрошувачака на струја

Васкопулос Филипов: Времето ќе покаже како ќе се движиме со јазичното прашање

Васкопулос Филипов: Времето ќе покаже како ќе се движиме со јазичното прашање

ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ПОНИСКИ ЦЕНИ НА РОАМИНГОТ ВО 2023 МЕЃУ ЕУ И ЗАПАДЕН БАЛКАН - што друго ќе донесе Самитот во Тирана

ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ПОНИСКИ ЦЕНИ НА РОАМИНГОТ ВО 2023 МЕЃУ ЕУ И ЗАПАДЕН БАЛКАН - што друго ќе донесе Самитот во Тирана

СТРАОТНА НЕСРЕЌА СИНОЌА ВО КОЗЛЕ - загина младо момче возач на скутер

СТРАОТНА НЕСРЕЌА СИНОЌА ВО КОЗЛЕ - загина младо момче возач на скутер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дојави за бомби имаше во Кавадарци, откриен е и малолетник кој испраќал заканувачки пораки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Дојави за бомби имаше во Кавадарци, откриен е и малолетник кој испраќал заканувачки пораки