04 Април, 2020
0.0311

До 9 јануари Иванов треба да го додели мандатот - партиите не откриваат детали

Објавено во: Македонија 02 Јануари, 2017

Уште е неизвесно кој ќе ја формира владата. 

До 9 јануари и шефот на државата, Ѓорге Иванов треба да  го додели мандатот за состав на новиот владин кабинет, на партиите што ќе го информираат дека имаат мнозинство. Роковите се кратки и периодот на до понеделник поминува во празници. Политичките партии деновите имаат договори, преговори, барања. 

Партиите засега не откриваат детали. 

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети соопшти по средбата со албанскиот премиер Еди Рама, дека на идните преговори за состав на новата влада ќе настапи со договорената нацрт платформа со заеднички барања за правата на Албанците.

Од Алијанса за Албанците изјавија дека нема да коалицираат со осомничени лица. Од БЕСА ја исклучија можноста за влегување во влада на ВМРО- ДПМНЕ.


Можеби ќе ве интересира

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци