22 Септември, 2020
0.0323

До изборот на нова влада со МВР и со Собранието ќе раководат кадри на ДУИ

Објавено во: Македонија 27 Декември, 2016

Додека да се избере новата влада на чело на МВР и на Собранието ќе бидат кадри  од ДУИ.

Утре ДИК ќе ги објави конечните резултати од изборите.

Во фотелјата на Трајко Вељаноски, како што објавија медиумите ќе седне најстариот пратеник Бранко Манојловски, кандидат на ДУИ и на православните Aлбанци, а со Министерството за внатрешни работи наместо Оливер Спасовски ќе раководи заменикот-министер во МВР Агим Нухиу исто така од ДУИ.

ДИК утре ќе им ги врачи и уверенијата на сите 120 пратеници кои освоија мандат на последните избори.

По партии освоените мандати изгледаат вака:

ВМРО-ДПМНЕ-51 пратеничко место, 

СДСМ – 49 мандати, 

ДУИ – 10, 

движењето Беса – 5, 

Алијанса на Албанците – 3 и 

ДПА – 2 мандати.

Според Уставот, новоизбраните пратеници се состануваат на конститутивна седница најдоцна 20 дена по одржаните избори – краен рок е 31 декември. 

Можеби ќе ве интересира

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

ЦРН БИЛАНС: Досега 700 граѓани починаа од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Досега 700 граѓани починаа од коронавирусот