29 Март, 2023
0.0245

ДО КОГА ЖЕНИ ЌЕ БИДАТ КРШЕНИ ОД ЌОТЕК ЗАТОА ШТО СИ ДОЗВОЛИЛЕ НЕКОМУ ДА „РАСКИНАТ“ - нов бизарен случај во Македонија

Објавено во: Македонија 25 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Основното јавно обвинителство Гевгелија донело Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Кавадарци за кривично дело – Насилство од член 386 став 6 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

„Откако претходно повеќе пати ѝ пишувал пораки преку апликацијата „Вибер“ во кои ѝ се заканувал дека ќе ја повреди и ќе ја убие оштетената со која порано бил во љубовна врска затоа што му кажала дека веќе не сака контакт со него, на 16 јануари, осомничениот дошол од Кавадарци каде што живее, со неговото возило и го паркирал на улицата пред семејната куќа на оштетената во селото Мрзенци.

Кога дошол пред влезната врата, ѝ се јавил да му ја отклучи вратата, па откако оштетената одбила, осомничениот со нога ја скршил вратата и влегол внатре.

Веднаш се качил на горниот кат каде што во спалната соба оштетената спиела со нејзината 6-годишна ќерка и ја удрил со бокс во пределот на лицето. Во тој момент се разбудило и девојчето и почнало да плаче, па оштетената ја дигнала во рацете. Осомничениот замавнал кон нив и го удрил девојчето во пределот на лицето. На оштетената ѝ го одзел мобилниот телефон и го скршил за да не може да побара помош.

Потоа повторно почнал да ја удира со боксови и клоци, да ја дави во пределот на вратот, додека за цело време нејзината малолетна ќерка плачела вознемирено, молејќи го осомничениот да си оди и да не ја тепа мајка ѝ.

Навредувајќи ја, тој ја фатил за коса оштетената и со влечење ја симнал во дневната соба. За да го натера да ја пушти мајката, девојчето започнало да фрла кон осомничениот со портокали, по што тој започнал да ја тресе ќерката, ја дигнал и силно ја фрлил на седечката гарнитура.

Потоа се качил на горниот кат, каде ги кршел и расфрлил сите предмети. Тој момент го искористила оштетената која целата во крв, боса, ја зела нејзината ќерка и успеала да излезе од куќата, да влезе во возилото и да побегне во домот на нејзините родители.

Од насилството оштетената се здобила со тешка телесна повреда – скршеница на нос, како и повеќе посекотини, контузии и хематоми по целото тело, а со телесни повреди – гребнатинки, модрици и хематоми се здобила и нејзината малолетна ќерка. Со дејствијата осомничениот кај двете предизвикал чувство на несигурност, загрозување и страв кое резултирало со бројни психички трауми особено кај 6-годишното девојче“, се вели во соопштението од Обвинителството.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Гевгелија достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот, бидејќи постојат околности кои го оправдуваат стравот дека тој ќе се даде во бегство, ќе ја попречува истрагата со влијание врз сведоците и дека ќе го повтори кривичното дело.

Судијата го прифатил предлогот и донесе Решение со кое на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

Можеби ќе ве интересира

Утре ќе се гласа за предлогот Владата времено да ја превземе Универзална сала

Утре ќе се гласа за предлогот Владата времено да ја превземе Универзална сала

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Кривична пријава за одгледувач на канабис за медицински цели од Гевгелија

Кривична пријава за одгледувач на канабис за медицински цели од Гевгелија

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Битолското обвинителство повикува лица на разговор, се чекаат извештаите за смртта на Јана

Битолското обвинителство повикува лица на разговор, се чекаат извештаите за смртта на Јана

Синот на Талат Џафери стана обвинител со диплома

Синот на Талат Џафери стана обвинител со диплома

Седница на Влада: Секој полицаец со поголема плата за 3.000 денари

Седница на Влада: Секој полицаец со поголема плата за 3.000 денари

Пендаровски бара да не се брза со Законот за игри на среќа

Пендаровски бара да не се брза со Законот за игри на среќа