23 Април, 2018
0.1395

До работа во Германија преку Фејсбук

Објавено во: Финансии 07 Јануари, 2018

До работа во Германија преку Фејсбук? Звучи како евтин слоган на некоја агенција.

Навистина, оваа социјална мрежа на многумина од просторот на екс Југославија им помага да се вработат, но истовремено е засолниште на разни измамници.

Уште пред неколку месеци Даниел Хорват возел меѓународни автобуски линии, од Загреб па каде да треба, најчесто до Франкфурт. Зад воланот седел и по дваесет часа без пауза, годишниот одмор му бил научна фантастика, а платата минимална плус дневница. „Од оние сум кои ќе речат дека парите се најмал проблем. Проблем е се друго кај нас. Ако сакаш да работиш и заработиш добри пари, не можеш да имаш живот. Не се почитуваат прописите и законите.“

Во оној момент кога одлучив да кренам раце од се кај нас, кога видов дека таму нема смисла, а дека можам и подобро и повеќе почнав на овие групи на Фејсбук да огласувам и да барам работа“, раскажува овој 29-годишник за DW, пренесува б92. „Се што дознав за заминувањето во Германија е преку тие социјални мрежи“.

Овие групи се викаат „РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА-ПОМОШ-ИНФОРМАЦИИ“,Одиме во Германија-народна група, „Работа и стан во Германија“ и имаат до 50 000 членови. Принципот е едноставен-секој член на групата може да праша или одговори на она што другите го прашуваат, а има врска со вработување, студирање, средување документи или за секојдневниот живот во Германија.

Тоа е место на средба на луѓе кои очајнички сакаат да го напуштат просторот на екс Југославија и оние кои во тоа веќе успеале. Админите на групите предупредуваат да се воздржите од навреди, посебно на национална основа. Така, еден од основачите на групата пишува: „Овде сме сите со иста мака која на натера, затоа да бидеме сложни и да си помогнеме едни на други за подобро утро“.

Може да се сретнат разни огласи во кои се нуди работа, а повеќе за оваа тема може да прочитате тука.

Можеби ќе ве интересира

ФОРБС ГИ РАНГИРАШЕ: Ова се топ 10 најбогати руски бизнисмени

ФОРБС ГИ РАНГИРАШЕ: Ова се топ 10 најбогати руски бизнисмени

Во Иран масовно се купуваат долари

Во Иран масовно се купуваат долари

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?