10 Декември, 2023
0.0278

ДОАЃА „ЕЛ ЊИЊО ЗИМА“: Ниски температури, големи количини врнежи, метеоролозите означија неколку држави како критични

Објавено во: Свет 27 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Најавата на метеорологот дека доаѓа „Ел Нињо зима“ никого не израдува премногу, особено со најавата дека во комбинација со озлогласениот „Поларен вртлог“ нè очекува најстудената сезона, постудена и неспоредлива со претходните години.

Овогодинешниот Ел Нињо започна во јуни, се очекува да биде силен оваа зима и да трае барем до почетокот на следната пролет, според Центарот за предвидување на климата на NOAA.

Постудениот колега на Ел Нињо, Ла Ниња, одигра огромна улога во изминатите три зими низ САД, одржувајќи го Југот сув, додека делови од Западот го добија многу потребниот снег. Раните зимски прогнози од Центарот за предвидување на климата имаат многу од карактеристиките на типичните зими на Ел Нињо, навестувајќи ги промените што доаѓаат.

Како би можела да изгледа оваа зима во САД?

Нема две зими на Ел Нињо кои се исти, но многу од нив имаат заеднички трендови на температура и врнежи. Една од главните причини е положбата на „воздухот“, кој често се префрла на југ за време на зимите на Ел Нињо. Оваа промена обично носи повлажно и посвежо време на југ, додека северот станува посув и потопол, според NOAA.

Бидејќи „воздушниот тек“ во суштина е река од воздух низ која течат бури, тие можат да се движат низ југ со зголемена фреквенција за време на зимата Ел Нињо. Повеќе бури значат повеќе врнежи, обично од јужните рамнини кон југоисток. Ова може да биде клучно за државите погодени од суша како Тексас, Луизијана и Мисисипи.

Комбинацијата на постудено време и почести врнежи, исто така, може да ги зголеми шансите за зимски врнежи како што се замрзнат дожд, лапавица и снег на југ.

Ел Нињо обично води до поблаги зими на север, од северозападниот дел на Пацификот до Карпестите Планини, Рамнините и Среден Запад. Сè уште може да се формираат поединечни бури и да донесат напади на брутален студ или обилен снег во овие региони, но тие имаат тенденција да бидат поретки.

Ова би била лоша вест за делови од Среден Запад кои исто така се соочуваат со екстремни и исклучителни нивоа на суша, како и за снежните наноси во северозападниот дел на Пацификот - клучен извор на вода за регионот.

Зимските модели на Ел Нињо се помалку редовни во Калифорнија, југозападниот и североисточниот дел.

Фреквенцијата на бури и зголемувањето на врнежите низ Калифорнија и делови од југозапад може да зависи од вкупната сила на Ел Нињо. Посилниот Ел Нињо може да доведе до повеќе бури, дожд на ниски височини и снег на високи височини.

Североисточниот дел нема добро дефиниран сет на очекувања за време на зимата на Ел Нино. Регионот можеби е генерално поблаг како и остатокот од северот, но може да биде и на милост и немилост на силните крајбрежни бури кои се движат по брегот на Атлантикот, јавува CNN.

Ел Нињо се формира за време на слаби трговски ветрови, што може да ни каже многу за глобалната циркулација. На овој начин, можеме да ги искористиме овие океански аномалии како „показател“ за да ја знаеме моменталната состојба на глобалниот климатски систем. Подолу е графиката за анализа/прогноза на NOAA-CPC, која ја прикажува долгорочната прогноза за главниот регион ENSO. Прогнозираниот просек е околу +1,5 степени на аномалија до средината на зимата. Се смета за умерен до силен настан Ел Нињо, кој се очекува да има значително влијание врз временските услови.

Гледајќи ја аномалијата на температурата на океаните за зимата 2023/24 година под истиот систем за прогноза NMME, можете да видите силен настан Ел Нино кој се шири низ тропскиот Пацифик. Со настан од оваа големина, се очекува силно влијание врз зимското време низ северната хемисфера.

Објавена е првата прогноза за зимата 2023/24 година во Европа

Најголемиот потенцијал за снежни врнежи се чини дека има над и околу алпскиот регион и кон повисоките височини на југоисточна Европа. И, се разбира, над северозападните делови на Скандинавија. Дури и ако моделите се 100% прецизни, тоа не значи дека таквите временски услови ќе траат три месеци по ред. Тие само сугерираат како би можеле да изгледаат временските шеми најчесто.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти