21 Јануари, 2019
0.5581
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата

Објавено во: Свет 13 Декември, 2018

Оваа зима или многу набрзо ќе се формира повторно метеоролошкиот феномен Ел Нињо и тоа значајно ќе влијае на временските услови следната година. Светските метеоролози прогнозираат дека поради овој феномен, следната 2019 година ќе биде најтоплата година во историјата. Предвидувањата се Ел Нињо да трае до февруари следната година.

Влијанието на Ел Нињо станува се поопасно во последните години поради глобалното затоплување поради што и просечните температури растат над првично предвидените.

Ел Нињо настанува поради флуктуации на правецот на ветерот и темпратурата на водата во тропскиот дел на Тихиот океан.Самиот термин на шпански значи мало момче и се однесува на малиот Исус затоа што ефектите на Ел Нињо најмногу се чувствуваат околу Божиќ.

Последниот Ел Нињо се случи во 2015-16 година и влијаеше на временските услови низ целиот свет.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

Два астрономски феномени викендов на небото

Два астрономски феномени викендов на небото

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа