22 Март, 2019
0.2559
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Доаѓа опасниот феномен Ел Нињо: Не очекува најтоплата година во историјата

Објавено во: Свет 13 Декември, 2018

Оваа зима или многу набрзо ќе се формира повторно метеоролошкиот феномен Ел Нињо и тоа значајно ќе влијае на временските услови следната година. Светските метеоролози прогнозираат дека поради овој феномен, следната 2019 година ќе биде најтоплата година во историјата. Предвидувањата се Ел Нињо да трае до февруари следната година.

Влијанието на Ел Нињо станува се поопасно во последните години поради глобалното затоплување поради што и просечните температури растат над првично предвидените.

Ел Нињо настанува поради флуктуации на правецот на ветерот и темпратурата на водата во тропскиот дел на Тихиот океан.Самиот термин на шпански значи мало момче и се однесува на малиот Исус затоа што ефектите на Ел Нињо најмногу се чувствуваат околу Божиќ.

Последниот Ел Нињо се случи во 2015-16 година и влијаеше на временските услови низ целиот свет.


Можеби ќе ве интересира

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси