20 Јули, 2018
0.5346
    ALK 8000.45    -0.15%     CEVI 950    6.98%     GRNT 831.09    2.69%     KMB 5182.91    0.42%     MPT 43620    0.28%     OKTA 4300    -0.02%     PPIV 46500    2.18%     REPL 62100    -2.97%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 96    0%     STIL 130    0.71%     TNB 13942    0.38%     TPLF 1210    10%     TTK 1000    0.1%     UNI 2424.09    -0.04%     ZILU 250    0%

Доцни обештетувањето на илјадници земјоделци, надлежните ветуваат исплата откако ќе се утврди процентот на штети

Објавено во: Агробизнис 01 Април, 2018

Околу 16 000 земјоделци и по една година не добиле обесштетување за штетите од мразот што лани во април им го изеде родот, а министерот Николовски вели дека процедурата за исплата е во завршна фаза.

Според Николовски земјоделците ќе ги добијат парите откако ќе се утврди процентот на штети во вторник а средствата според министерот стојат во платежната агенција.

Од утре веќе во собраниска процедура влегуваат и измените на законот за т.н Зелена нафта за земјоделците.

Можеби ќе ве интересира

КОСОВСКА РАМПА ЗА МАКЕДОНСКОТО ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК: Штетите ќе ги трпат земјоделците

КОСОВСКА РАМПА ЗА МАКЕДОНСКОТО ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК: Штетите ќе ги трпат земјоделците

Николовски: Косово го крши договорот со ЦЕФТА

Николовски: Косово го крши договорот со ЦЕФТА

Четири мерки за поддршка на пченицата и другите полјоделски култури

Четири мерки за поддршка на пченицата и другите полјоделски култури

Се работи на Меморандум за соработка помеѓу македонското и косовското Министерството за земјоделство

Се работи на Меморандум за соработка помеѓу македонското и косовското Министерството за земјоделство

Производство на жита во Македонија

Производство на жита во Македонија

MAKEДОНИЈА ИМА ИДЕАЛНИ УСЛОВИ ЗА КВАЛИТЕТЕН ОРЕВ: Ги мами ли цената младите кон овој агробизнис?

MAKEДОНИЈА ИМА ИДЕАЛНИ УСЛОВИ ЗА КВАЛИТЕТЕН ОРЕВ: Ги мами ли цената младите кон овој агробизнис?