21 Септември, 2021
0.0398

Доктор Кон вели дека коронавирусот слободно шета и бројките на заболени ќе растат

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 13 Септември, 2021

Вирусот слободно шета, наредните две недели во Србија ќе расте бројот на заразени, предупредува д-р Предраг Кон, член на Кризниот штаб и епидемиолог.

„Следните две недели бројките ќе продолжат да растат. Кривата нема да се израмни, како што сме навикнати. Зошто нема да се израмни – затоа што ние не преземаме никакви мерки, воопшто ништо“, рече Кон за Танјуг.

Според него, оние мерки кои се преземени, скоро и да не го спречуваат вирусот. 

Коронавирусот е потврден кај 6,249 луѓе во последните 24 часа во Србија, а во исто време, 27 пациенти починале како резултат на овој вирус. Тестирани се 21.163 луѓе. На респиратор има 142 пациенти. Од почетокот на епидемијата, 5,262,447 се тестирани, 823,161 се позитивни, а 7,575 починале.

Можеби ќе ве интересира

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда