28 Мај, 2020
0.0401

Доктори во Романија поднесоа оставки поради немање заштитна опрема

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 30 Март, 2020

Неколку лекари кои работат во болницата во Миовени, во јужна Романија, поднесоа оставки, откако Комитетот за итни ситуации во округот одлучи дека тамошната болница ќе лекува пациенти од „Ковид-19“, пренесе Медијафакс.

Хорија Траила, управител на болницата, објасни дека оставките се поднесени затоа што лекарите ја немаат потребната опрема за заштита. Тој рече дека не ги прифаќа оставките.

„Не можам да го прифатам ова. Незадоволството се однесува на фактот дека никој не може да излезе таму во борба освен ако не знае колку куршуми имаат. Тешко е да се оди во борба со празни раце. Не може да се изготви план “, рече Траила за„ Медиафакс “.

Директорот не спомна колку лекари поднеле оставки или дали болницата ќе се претвори во одделение за лекување на пациенти „Ковид-19“. Сепак, тој рече „ние ќе водиме борба, луѓето не треба да мислат дека сме кукавици“.

„Чекаме некои појаснувања од Министерството за здравство. Имаме опрема што ја купивме и онаа што ја добивме од донации. Добивме неколку скафандери што не се соодветни за ова. Болницата не е предвидена за случаи со инфективни болести“, рече тој.


Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите