20 Мај, 2024
0.0256

Доларот зајакна петта недела по ред: Се смета дека каматните стапки ќе останат високи подолго од очекуваното

Објавено во: Економија 21 Април, 2024

Добивај вести на Viber

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути се зголеми и минатата недела, петта недела по ред, бидејќи стана се појасно дека каматните стапки на американската централна банка ќе останат покачени подолго од очекуваното.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на шесте најважни светски валути, минатата недела зајакна за 0,1 отсто, на 106,12 поени и во еден момент достигна највисоки нивоа во последните пет месеци.

Истовремено вредноста на доларот во однос на европската валута се лизна за 0,1 отсто, па цената на еврото се искачи на 1,0655 долари.

Сепак, доларот зајакна во однос на јапонската валута, за 0,9 отсто, па неговиот курс достигна 154,65 јени и се движи околу највисокото ниво во последните 34 години.

Зајакнувањето на доларот се должи на оценката дека американската централна банка нема да започне со намалување на каматните стапки штом се очекуваше бидејќи економијата и пазарот на труд се сѐ уште силни, додека инфлацијата е покачена.

Пауел: Не е постигнат напредок во намалувањето на инфлацијата

Претседателот на ФЕД Џером Пауел минатата недела изјави дека не е постигнат напредок во намалувањето на инфлацијата оваа година и дека монетарната политика може да остане рестриктивна подолг период.

Затоа, пазарот на пари сега проценува дека има само 15 отсто шанси за намалување на каматните стапки на ФЕД во јуни, а околу 42 отсто во јули.

Големо слабеење на јенот

Како резултат на тоа, минатата недела курсот на доларот во однос на јапонската валута достигна нови највисоки нивоа во последните 34 години, иако јапонските власти со недели предупредуваат дека би можеле да интервенираат на пазарот за да спречат натамошно слабеење на јенот.

Од друга страна, доларот благо ослабна во однос на еврото. Така, европската валута се стабилизира, откако пред една недела нејзиниот курс нагло падна бидејќи, според сите сметки, Европската централна банка ќе почне да ги намалува каматните стапки пред ФЕД, имајќи предвид дека инфлацијата во еврозоната се движи на пониски нивоа, додека некои економии се од тој блок во рецесија.

Пазарот проценува дека процесот на олабавување на монетарната политика на ЕЦБ би можел да започне во јуни.


Фото: фрипик

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген