30 Ноември, 2023
0.0274

Државна Видеолотарија ја реализираше традиционалната крводарителна акција

Објавено во: Мои пари 20 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Негувајќи ги заложбите за општествена одговорност, тимот на Државна видеолотарија уште еднаш, традиционално во хумана мисија. Во Институтот за трансфузиона медицина од Скопје , реализиравме крводарителна акција.

Со дарување крв од страна на вработените, Видеолотарија Касинос Австрија во соработка со Институтот за трансфузиона медицина од Скопје, успешно ја реализираше и најновата крводарителната акција, со што уште еднаш покажа хуманост на дело. Списокот на вработени кои даруваа крв, беше надополнет и со нашиот бренд амбасадор, автомобилскиот шампион Игор Стефановски Иџе.

„Крводарителството е доброволна акција, која некому може да му го спаси живот. Постапката за дарување е брза и мошне едноставна, а јас скоро секогаш кога сум во можност, практикувам да се вклучам во вакви хумани активности“-изјави Игор Стефановски Иџе.

Акцијата веќе е убава хумана традиција, која ја практикуваме како колектив, додека голем дел од вработените практикуваат и индивидуално да поддржуваат вакви хумани активности. На овој начин, Видеолотарија дава придонес во спасувањето човечки животи и во промовирање и поттикнување на доброволното дарување крв.

Крводарителството е доброволен чин и индивидуален одраз на хуманост и на солидарност. Крводарител може да биде секое лице на возраст од 18 до 65 години,  со добра општа здравствена состојба. Според критериумите за крводарување, мажите може да даруваат крв на секои 3, а жените на секои 4 месеци. Едно крводарување може да спаси 3 до 4 човечки животи.

ПР објава

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Велешкото виногорје домаќин на првиот светски натпревар за сортата вранец

Велешкото виногорје домаќин на првиот светски натпревар за сортата вранец

Неверојатен звук и совршено аудио искуство со уредите од Samsung Galaxy екосистемот

Неверојатен звук и совршено аудио искуство со уредите од Samsung Galaxy екосистемот

Отворена рекреативна патека во Крива Паланка – проект кој на форум го избраа жителите на општината

Отворена рекреативна патека во Крива Паланка – проект кој на форум го избраа жителите на општината

Промовирана книгата „Природна нега за вашето дете“ од Вики Андонова

Промовирана книгата „Природна нега за вашето дете“ од Вики Андонова

БЕТА-ГЛУКАН – ЧУВАР НА НАШЕТО ЗДРАВЈЕ

БЕТА-ГЛУКАН – ЧУВАР НА НАШЕТО ЗДРАВЈЕ

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Специјал Градба продолжува со инвестирање во туристичкиот развој на Крушево

Специјал Градба продолжува со инвестирање во туристичкиот развој на Крушево

Важна информација за патниците на Меѓународниот аеродром Скопје поврзана со одржувањето на Министерски совет на ОБСЕ во Скопје

Важна информација за патниците на Меѓународниот аеродром Скопје поврзана со одржувањето на Министерски совет на ОБСЕ во Скопје

A1 Македонија со новогодишна промоција и подароци за сите корисници на Мојот А1

A1 Македонија со новогодишна промоција и подароци за сите корисници на Мојот А1