02 Декември, 2020
0.0213

ДУИ бара повеќе функционери затоа што освоила повеќе пратеници

Објавено во: Македонија 11 Август, 2020

Една од причините зошто не може да дојде до побрз договор помеѓу ДУИ и СДСМ за формирање на ново владеачко мнозинство е тоа што „Интегративците“ бараат повеќе функционери во Владата и во другите извршни органи со изговор дека по предвремените парламентарни избори сега имаат повеќе пратеници во однос на претходните од 2016-та.

„Во однос на прашањето за премиер Албанец, засега кружат само шпекулации од партиските кулоари. Според едни, ДУИ наводно инсистирала на моделот 3 години премиер од СДСМ, една од ДУИ, а наводно се разговарало и околу редоследот (кој прв да ја презеде премиерската палка). Според други, тоа барање било во сенка на разговорите за зголемена партиципација во власта на кадри од ДУИ, соодветно на изборните резултати“, велат информациите на кои се повикува Дојче Веле.

СДСМ ги продолжува сериозните разговори за формирање стабилно парламентарно мнозинство и за владина коалиција со полн, четиригодишен, стабилен мандат, според последното соопштение, кое е слично и на претходните. Во својот допис тие инсистираат дека не треба да има национализам и дека тој е поразен. Останува да се види дали Социјалдемократите ќе го прифатат барањето од ДУИ за ротационен премиер, односно три години плус една, како што пишуваа медиумите.


Можеби ќе ве интересира

Георгиевски за БГНЕС: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија

Георгиевски за БГНЕС: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почина Eнвер Малиќи, денес има над 1.000 заразени со коронавирус

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почина Eнвер Малиќи, денес има над 1.000 заразени со коронавирус

Груевска Маџоска: Се откажуваме од се она што не прави посебни

Груевска Маџоска: Се откажуваме од се она што не прави посебни

Македонија бележи нови 1.069 заразени и 29 починати од коронавирусот

Македонија бележи нови 1.069 заразени и 29 починати од коронавирусот

Утре блокада во 15 градови

Утре блокада во 15 градови

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Реакција на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“: Македонската државност е заснована врз антифашистички начела

Реакција на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“: Македонската државност е заснована врз антифашистички начела

Украден е паричник од пациент кој починал во ковид-центарот на Клинички

Украден е паричник од пациент кој починал во ковид-центарот на Клинички

ЗА ЏАМБАСКИ ВЕЛЕС БИЛ БУГАРСКИ ГРАД: Кажа под кои услови би го признале македонското малцинство

ЗА ЏАМБАСКИ ВЕЛЕС БИЛ БУГАРСКИ ГРАД: Кажа под кои услови би го признале македонското малцинство