30 Мај, 2024
0.2666

ДУИ на симулирана седница ги избра Бујар и Села за претседатели и направи уставни измени

Објавено во: Македонија 18 Април, 2024

Добивај вести на Viber

ДУИ на симулирана седница, како божем да е собраниска, во хотелот „Александар Палас“ во Скопје го избра Зијадин Села за претседател на Собранието.

Потоа импровизирана седница ја водеше Села, каде со „мнозинство гласови“ беа одобрени уставните измени според Договорот за добрососедство со Бугарија. Претходно тој даде „заклетва“ пред „Собранието“.

Во „Собранието“ беше избран и државниот претседател, во случајов претседателскиот кандидат Бујар Османи, со двотретинско мнозинство и Бадентер. Потоа министерот за надворешни работи имаше свое обраќање пред „пратениците“ и даде „свечена заклетва“.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети го прогласи лидерот на Алијанса за Албанците, дел од Европскиот фронт, Зијадин Села, за претседател на Собранието на Македонија

„Напоменувам дека со 120 „за“ за претседател на Собранието на РСМ е избран пратеникот Зиjадин Села. Дозволете ми во ваше и во мое име да му го честитам изборот на пратеникот Зијадин Села за претседател на Собранието на РСМ и да му посакам успех во работата“, рече Ахмети, по што и Села даде импровизирана „заклетва“.


Можеби ќе ве интересира

НАТАЛИТЕТОТ И ПОНАТАМУ НЕГАТИВЕН - за три месеци се родиле 3.632 деца, еве каде има најмногу

НАТАЛИТЕТОТ И ПОНАТАМУ НЕГАТИВЕН - за три месеци се родиле 3.632 деца, еве каде има најмногу

ЛДП ВЕЧЕРВА ЌЕ РАСПРАВА КОЈ Е ОДГОВОРЕН ЗА ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ - Централниот одбор е свикан на иницијатива на претседателката Зајкова

ЛДП ВЕЧЕРВА ЌЕ РАСПРАВА КОЈ Е ОДГОВОРЕН ЗА ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ - Централниот одбор е свикан на иницијатива на претседателката Зајкова

„МИЦКОСКИ ТРЕБА ДА КАЖЕ КАКО ДОЗВОЛИ ПАРТИЈА СО ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ДА ДОБИЕ ТРЕТ НАЈВАЖЕН ЧОВЕК ВО ДРЖАВАТА“: Ние реагиравме на лице место, вели таа

„МИЦКОСКИ ТРЕБА ДА КАЖЕ КАКО ДОЗВОЛИ ПАРТИЈА СО ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ДА ДОБИЕ ТРЕТ НАЈВАЖЕН ЧОВЕК ВО ДРЖАВАТА“: Ние реагиравме на лице место, вели таа

Кабинетот на Гаши реагира: Употребата на албанскиот јазик во службената комуникација е загарантирана со Уставот

Кабинетот на Гаши реагира: Употребата на албанскиот јазик во службената комуникација е загарантирана со Уставот

Сакал да им ја потпали куќата во Валандово додека сопствениците биле внатре

Сакал да им ја потпали куќата во Валандово додека сопствениците биле внатре

„НЕ ЗНАМ ДАЛИ НАВИСТИНА НЕКОЈ И УДРИЛ КЛОЦА НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА, ИЛИ СТАНУВА ЗБОР ЗА БОЖЈА КЛОЦА“: Груевски распали за Кацарска, еве што вели

„НЕ ЗНАМ ДАЛИ НАВИСТИНА НЕКОЈ И УДРИЛ КЛОЦА НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА, ИЛИ СТАНУВА ЗБОР ЗА БОЖЈА КЛОЦА“: Груевски распали за Кацарска, еве што вели

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СО НИЗА КРИТИКИ ЗА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА НО И ЗА ЏАФЕРИ И КАСАМИ: Неприфатливо е грубото кршење на Уставот и законите на конститутивната седница на Собранието

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СО НИЗА КРИТИКИ ЗА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА НО И ЗА ЏАФЕРИ И КАСАМИ: Неприфатливо е грубото кршење на Уставот и законите на конститутивната седница на Собранието

ДУИ И БУЈАР ВО 2020 ТВРДЕА ДЕКА УСТАВОТ БАРА САМО 61 ПРАТЕНИК, ДЕНЕС ПЛАЧАТ: Антонио Милошоски за реакциите на ДУИ

ДУИ И БУЈАР ВО 2020 ТВРДЕА ДЕКА УСТАВОТ БАРА САМО 61 ПРАТЕНИК, ДЕНЕС ПЛАЧАТ: Антонио Милошоски за реакциите на ДУИ

Прилепчанец одбива на Бугарија да и продаде дел од куќата

Прилепчанец одбива на Бугарија да и продаде дел од куќата