02 Декември, 2022
0.0296

Две финалиња за македонските каратисти на Светската Универзијада

Објавено во: Мои пари 29 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Mашкиот и женскиот тим на македонската карате-репрезентација се пласираа
во финале во дисциплината борби на Светските универзитетски игри што се
одржуваат во Самсун, Турција. На ова глобално натпреварување, кое што од
годинава е именувано како „Светски куп на боречки спортови“, пријавени
се 1.100 учесници од 300 универзитети од 50 држави. Македонската
универзитетска карате репрезентација е предводена од селекторот Бошко
Заборски, кој исто така е и тренер на скопски „Макпетрол“.


Машкиот тим, составен од Давид Петков, Петар Спасеновски, Петар
Заборски, Глигор Петков и Димитар Илиевски во полуфиналната борба ја
победи екипата на Турција со резултат 3-2. Во финалето тие утре за злато
ќе се борат со тимот на Јордан. Нашиот карате тим на Европската
универзијада во Лоѓ, Полска, во јули годинава во истата категорија беше
првопласиран.

Женскиот карате тим во полуфиналната борба беше поуспешен од екипата на
Турција со резултат од 1-0. Во финалето тие ќе се сретнат со Хрватска.
За тимот настапуваат Ангела Мојсовска, Викторија Јовановска, Марија
Петровска и Моника Пендаровска.


Во поединечните категории, следниве македонски спортисти утре ќе се
борат за бронзен медал: Давид Петков (-67 кг.), Ангела Мојсовска
(-68кг.), Викторија Јовановска (-61 кг.) и Марија Петровска (-55 кг.)

ПР Објава

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022

Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022

Отворање на сензорна соба опремена со мноштво на дидактички материјали и сензорни елементи во ООУ „Ј. Х. Песталоци“ – Скопје

Отворање на сензорна соба опремена со мноштво на дидактички материјали и сензорни елементи во ООУ „Ј. Х. Песталоци“ – Скопје

НЛБ Банка воведува Зелени кредити за физички лица

НЛБ Банка воведува Зелени кредити за физички лица

Постигната 7-ка во Кичево, вредна над 500 000 евра

Постигната 7-ка во Кичево, вредна над 500 000 евра

Ласер Ран Скопје 2022

Ласер Ран Скопје 2022

НАЈГОЛЕМАТА ЏЕКПОТ ДОБИВКА НА СИТЕ ВРЕМИЊА: ВИДЕОЛОТАРИЈА СО НОВОГОДИШЕН СУПЕР МИЛИОНЕР ВРЕДЕН ДО 36 МИЛИОНИ ДЕНАРИ

НАЈГОЛЕМАТА ЏЕКПОТ ДОБИВКА НА СИТЕ ВРЕМИЊА: ВИДЕОЛОТАРИЈА СО НОВОГОДИШЕН СУПЕР МИЛИОНЕР ВРЕДЕН ДО 36 МИЛИОНИ ДЕНАРИ

Освен договор за снабдување, ЕСМ треба да понуди и договор за откуп на енергија од фотоволтаици

Освен договор за снабдување, ЕСМ треба да понуди и договор за откуп на енергија од фотоволтаици

Енергија од отпад и нејзиното искористување

Енергија од отпад и нејзиното искористување

Хајнекен со новата кампања застанува против културата на прекумерно работење

Хајнекен со новата кампања застанува против културата на прекумерно работење