28 Септември, 2022
0.0244

ДВЕ КАФИЊА, СОК И ВОДА, ИЗГОР СМЕТКА, брачен пар седнал на пијачка на Златибор и платил над 100 денари само за вода!

Објавено во: Балкан 07 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Сезона на одмори, проследена со неверојатен раст на трошоците поради инфлацијата. Сепак, колку и да се правдаме со инфлација, секојдневно има ситуации кои укажуваат дека цените се екстремно високи, но и дека не е причина само инфлацијата. 

Еден пар при посета на познатото зимско туристичко место Златибор, кое секако има солидна посетеност и во летните месеци, останале запрепастени од сметката која ја платиле во едно кафуле. 

Иако цело зимо, соседите од Србија, но и нашите сограѓани кои беа на зимување во некои од тамошните центри, како Копаоник и Златибор, беа шокирани од сметките за време на скијачката сезона, сега на социјалните мрежи повторно се појави сметката од едно кафуле на Златибор, а цените на она што го порачаа посетителите беа безобразни.

На социјалната мрежа ТикТок девојка објави колку платила за две кафиња, вода и сок, а цената за пијачките достигнала 1.055 динари, што во денари би изнесувало грубо околу 550 денари! 

„Дојдете на Златибор, решивте да пиете кафе овде, не е странска земја. Две кафиња, вода и кока-кола, ве молам, 1.055 динари. Што е 1.055?“, се слуша на видеото. Во описот на видеото стои: „Златибор не е скап...и Златибор“.

Сметката покажува дека шише вода од 0,33 чинела 235 динари, потоа сок од Кока-Кола од 0,23 кој чини 380, како и две кафиња еспресо со млеко по 220 динари. Коментарите само продолжија под објавата: „Хахах, јас и дечко ми седевме на исто место, а кога ја видовме сметката за 2 кафиња...“, „Ајде Златибор, ама во Дивчибаре има 2000 ладни нес, кола и плазма шејк“ , „Кока кола 380 дин, вода 235 лудо, за тие пари можеш да купиш пакет вода“, „Ова се цените затоа што одиш таму, оди во Стара Планина на пример, природата е многу поубава. , цените се смешни, истото ако нарачате таму сметката би била 400 - 500 дина“, беа само дел од коментарите, објавува „Мондо“.

Можеби ќе ве интересира

СЛОБО ИМАЛ ДВЕ ЌЕЛИИ ВО ХАГ ВО КОИ НИ УПРАВНИКОТ НЕ СМЕЕЛ ДА ВЛЕЗЕ - стражарите занемеле кога после неговата смрт влегле внатре

СЛОБО ИМАЛ ДВЕ ЌЕЛИИ ВО ХАГ ВО КОИ НИ УПРАВНИКОТ НЕ СМЕЕЛ ДА ВЛЕЗЕ - стражарите занемеле кога после неговата смрт влегле внатре

ПРОТЕЧЕ ЕКСКЛУЗИВЕН ДОКУМЕНТ - ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЌЕ БАРА ОД ЕУ ДА ГИ ЗАПРЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО СРБИЈА - еве само под кој услов ќе продолжат

ПРОТЕЧЕ ЕКСКЛУЗИВЕН ДОКУМЕНТ - ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЌЕ БАРА ОД ЕУ ДА ГИ ЗАПРЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО СРБИЈА - еве само под кој услов ќе продолжат

Уште не може да се прогласи победа над короната: Српски епидемиолог вели дека ќе имаме уште еден бран, а еве каков ќе биде

Уште не може да се прогласи победа над короната: Српски епидемиолог вели дека ќе имаме уште еден бран, а еве каков ќе биде

Тројца Сиријци загинаа од гром во центарот на Софија

Тројца Сиријци загинаа од гром во центарот на Софија

ПОЖАР ВО ОСТРОШКИ МАНАСТИР, брзата интервенција на пожарникарите спречија пламенот да се прошири! (ВИДЕО)

ПОЖАР ВО ОСТРОШКИ МАНАСТИР, брзата интервенција на пожарникарите спречија пламенот да се прошири! (ВИДЕО)

СЕ ПОЈАВИ ТАЈНА ПРЕПИСКА: Еве како Звицер и уапсениот Вујотиќ планирале ликвидација на Вукотиќ

СЕ ПОЈАВИ ТАЈНА ПРЕПИСКА: Еве како Звицер и уапсениот Вујотиќ планирале ликвидација на Вукотиќ

ИЗБЕГНУВАЈТЕ НЕПОТРЕБНО ДВИЖЕЊЕ, жителите на соседна Грција добија пораки со предупредување за невремето

ИЗБЕГНУВАЈТЕ НЕПОТРЕБНО ДВИЖЕЊЕ, жителите на соседна Грција добија пораки со предупредување за невремето

Ердоган се закани: „Грција ќе одговара, тоа што го прават е провокација“

Ердоган се закани: „Грција ќе одговара, тоа што го прават е провокација“

Бугарин се обесил во училиште во Италија, го нашле додека имало гласање за избори

Бугарин се обесил во училиште во Италија, го нашле додека имало гласање за избори