12 Јуни, 2024
0.0349

Economic Watch: Туристичкиот бум обезбедува траен моментум на кинеската економија

Објавено во: Мои пари 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Туризмот се повеќе се појавува како стратешка стожерна индустрија во Кина, служејќи како фокусна точка на висококвалитетниот развој на земјата.

Од започнувањето на реформите и отворањето во 1978 година, особено од 2012 година, туристичкиот сектор на земјата влезе во брза лента на развој. Кина стана најголемиот домашен туристички пазар во светот, најголемиот извор на меѓународни туристи и главна дестинација за меѓународните патници.

Во текот на изминатите децении, Кинезите беа сведоци на невидени подобрувања во животниот стандард, со искоренување на апсолутната сиромаштија и остварување на умерено просперитетно општество. Туризмот стана зголемена побарувачка кај Кинезите кои бараат подобар квалитет на живот.

Помеѓу 2012 и 2021 година, просечната годишна стапка на раст на приходите од домашниот туризам изнесува 10,6 отсто, додека од 2012 до 2019 година бројот на домашни туристички патувања е двојно зголемен. Во 2023 година, Кина забележа 4,89 милијарди домашни патувања, што претставува неверојатен пораст од 93,3 отсто од претходната година. Покрај тоа, домашните патници потрошиле над 4,91 билиони јуани (околу 691 милијарди американски долари) во текот на годината, што одразува забележителен пораст од 140,3 отсто од 2022 година.

Трајната популарност на традиционалната облека Ханфу, предметите од нематеријално културно наследство, музеите и добро сочуваните антички градови и улици ја илустрира енергијата на културната и туристичката потрошувачка на национално ниво. Растечките културни и туристички жаришта го нагласуваат огромниот потенцијал и динамиката на економскиот развој на Кина.

Процутот на туристичкиот пазар е поддржан од подобрената инфраструктура, зголемувањето на приходите на жителите и воведувањето на иновативни туристички производи, меѓу другите фактори. Појавата на паметниот туризам претставува нов аспект на потрошувачката, со технологии како што се проширена реалност, виртуелна реалност и вештачка интелигенција беспрекорно интегрирани во сценаријата за потрошувачка, со што се поттикнуваат нови извонредни и интерактивни искуства.

Опсегот на туристички атракции се прошири надвор од традиционалните природни пејзажи и културни споменици за да ги опфати руралните области, атракциите со мраз и снег, револуционерните места и тематските паркови.

Со оглед на тоа што Кина се труди да ги подобри современите туристички системи и да го унапреди висококвалитетниот туристички развој, се очекува туристичката потрошувачка да преземе сè поклучна улога во зајакнувањето на домашната побарувачка. Се проценува дека секој 1 јуани приход од туристичката индустрија стимулира 4,3 јуани приход во сродните индустрии.

Во меѓувреме, благодарение на посветеноста на отвореноста, растечкиот туристички сектор во Кина, исто така, претставува значајна можност за подобрување на меѓусебното учење и размената меѓу цивилизациите. Во 2023 година, Кина пречека 82,03 милиони влезни туристи, додека домашните жители остварија 100,96 милиони појдовни патувања.

Извор: english.news.cn

Можеби ќе ве интересира

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“, МЕДИЦИНСКИ ПАРТНЕР НА ФК "ВАРДАР"

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“, МЕДИЦИНСКИ ПАРТНЕР НА ФК "ВАРДАР"

ДОБРАТА КАМАТА ОД ДАЛЕКУ СЕ ГЛЕДА! Шпаркасе Банка со нова понуда за Депозит Плус

ДОБРАТА КАМАТА ОД ДАЛЕКУ СЕ ГЛЕДА! Шпаркасе Банка со нова понуда за Депозит Плус

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

Како да се отстрани непријатниот мирис на цигарите од домот?

Како да се отстрани непријатниот мирис на цигарите од домот?

Најдобрите светски тимови повторно се гости на РФМ

Најдобрите светски тимови повторно се гости на РФМ

Забави со познати домашни џез музичари во гурманската авенија на Diamond Mall

Забави со познати домашни џез музичари во гурманската авенија на Diamond Mall

Успешни приказни, врвни професионалци, млади лидери, размена на идеи – се одржа втората конференција „Чувари на мудроста“

Успешни приказни, врвни професионалци, млади лидери, размена на идеи – се одржа втората конференција „Чувари на мудроста“

Балансирана и здрава цревна флора со пробиотски јогурт

Балансирана и здрава цревна флора со пробиотски јогурт

СТРУЖАНЕЦ ГО ОСВОИ НАЈПОСАКУВАНИОТ СУПЕР МИЛИОНЕР ВРЕДЕН 7.891.340 ДЕНАРИ

СТРУЖАНЕЦ ГО ОСВОИ НАЈПОСАКУВАНИОТ СУПЕР МИЛИОНЕР ВРЕДЕН 7.891.340 ДЕНАРИ